Dentální hygiena se pro mnohé z nás stala nedílnou součástí péče o chrup, stejně jako návštěva zubaře. Měli byste ji brát jako preventivní výkon, kterým docílíte nejen zářivého úsměvu, ale zamezíte i zánětům dásní.
Profesionální čištění zubů redukuje bakterie, které se nacházejí v ústní dutině, snižuje riziko vzniku infekce, parodontitidy a napomáhá prevenci zubního kazu.
Po správné dentální hygieně je sníženo množství bakterií v ústní dutině na takové množství, které je imunitní systém schopen zvládnout.
Dvakrát ročně
Na preventivní čištění v rámci dentální hygieny bychom se měli objednávat dvakrát ročně. I přes důkladnou domácí péči, tedy čištění mezizubních prostor mezizubním kartáčkem a mezizubní nití, není domácí provedení tak efektivní jako čištění u specialisty.
To je patrné zejména u stoliček, kam se dostaneme kartáčkem s velkými obtížemi. Pravidelná dentální hygiena dokáže eliminovat vznik zubního kazu zejména tím, že odstraní mezizubní nánosy plaku a bakterií. Dále je také dobrou prevencí proti vzniku zánětu dásní.
Proces má trvat minimálně hodinu
Dentální hygiena musí být provedena precizně a měla by trvat 60 minut. Avšak ve většině případů setrvá pacient v ordinaci maximálně půl hodiny, což je málo. Proto když půjdete na dentální hygienu, vyžadujte kvalitní hodinové ošetření.
Zabijáci zubní skloviny
Zubům škodí bezprostřední čištění po konzumaci kyselých potravin a nápojů. Kyseliny totiž způsobují v ústech mikroskopické eroze na povrchu zubů a sklovina je měkčí. Proto je vhodné je po konzumaci problematických potravin začít čistit až po 30 minutách. Dřívějším čištěním zubům výrazně uškodíte.
Zubní kámen sami neodstraníte
Na zubech se utvoří povlak neboli plak vzniklý ze slin a zbytků jídla. V plaku přebývají bakterie, které parazitují na zbytcích jídla.
Plak se na zubech usazuje z důvodu nedostatečné nebo chybně prováděné zubní hygieny a postupem času vede ke vzniku zubního kamene.
Tvorba zubního kamene závisí také na dispozicích jednotlivce. Někdo trpí na tvorbu kamene více, někdo méně, s různou charakteristikou (tvrdý či měkký). Zcela zabránit tvorbě zubního kamene však možné není.
Usazený zubní kámen v sobě obsahuje bakterie, které jsou nebezpečné, a sami si ho neodstraníte. Přitom když se tak nestane, kámen podráždí dásně, které jsou nateklé, červené, citlivé a způsobují pak zbytečnou bolest a náročné léčení.