Užijte si romantický podzim z výšky. Tolik barev žádné jiné roční období neposkytuje, ne nadarmo ho mnozí považují za nejkrásnější část roku.
Vyhlídka Máj
Jen 30 kilometrů od Prahy najdete u přehrady Štěchovice jednu z nejúžasnějších přírodních atrakcí v Česku. Více než 100 metrů na hladinou Vltavy se před vámi otevře několik úchvatných výhledů na meandr řeky ve tvaru podkovy.
Stojí to sem za výlet v každém ročním období, nejen v babím létě. Navíc v okruhu pouhých padesáti metrů najdete několik dalších obdobných vyhlídek, kde si můžete i v tichu a samotě zameditovat.
Nejrychlejší cesta z Prahy vede proti proudu Vltavy do Štěchovic, kde přejedete most a jedete směr Krňany a Teletín. Těsně před touto vesnicí je malé parkoviště. Pokud je plné, parkuje se po okraji silnice. K vyhlídce vede nenáročná polní cesta.
Vyhlídková naučná stezka Děvín
Naučná stezka Děvín se nachází na Pálavě na jižní Moravě. Spojuje Pavlov a Klentnici s vrcholem Děvín (554 m). Celková délka trasy je 11 km a nachází se na ní 15 zastavení. Trasa začíná v Pavlově, odkud míří polní cestou mezi vinohrady.
U křížku uhýbá a vede na rozcestí Pod Dívčím hradem. Na hrad ale nevede, takže je nutno odbočit na červenou turistickou značku. Okružní trasy plné kouzelných vyhlídek jsou tu tři a ani jedna není těžká.
Nejatraktivnější je stezka Děvín–Kotel–Soutěska. Okružní trasa vede přes skalní vyhlídky i do efektních skalních průchodů. Postupně vystoupáte na zříceninu Dívčí hrady a vrchol Děvín.
Ořešník
Údajně nejkrásnější skalní vyhlídkou Česka je Ořešník v Jizerských horách. Žulový skalní hrot s křížem vás uchvátí nejen úžasným výhledem, ale také výstupem na vrchol pomocí tesaných schodů a zábradlí.
Na Ořešník (800 m) vede od nádraží v obci Hejnice červeně značená turistická cesta. Výstup je trochu náročnější, ale měří jen 3,5 km. K Ořešníku lze dojít z Hejnic též delší trasou po zelené a dále po žluté až k rozcestí u vodopádu Velký Štolpich.
Na severní straně Jizerských hor je řada skalních vyhlídek, např. Frýdlantské cimbuří, Paličník, Polední kameny, takže pokud byste chtěli v kochání se krajinou pokračovat, míst stojících za výšlap je tu mnoho.
Třístoličník
Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou z vrcholu Třístoličníku. Ideálním výchozím i cílovým místem k výletu je město Nová Pec.
Místní šumavská lokálka vás odtud odveze do Nového Údolí, odkud vede trasa po německé straně na Třístoličník (1311 m), aby se poté vrátila do Čech přes Vysoký hřeben, Trojmezí a Plechý po Rakouské cestě zpět do výchozího bodu.
Cyklisté mohou využít snadnějšího přístupu z německé strany – na Třístoličníku je hraniční přechod pro pěší. Na vrcholu hory se rovněž nachází hospůdka, ovšem ta je už na německé straně.
Z vrcholu se rozhlédnete po Bavorsku, ale za příznivého počasí jsou odtud dobře vidět také Rakouské Alpy. A samozřejmě i česká strana Šumavy.
Supí hnízdo
Vyhlídka Supí hnízdo (702 m) je jedno z nejnavštěvovanějších míst v Národní přírodní rezervaci Broumovské stěny. Nachází se mezi Broumovem a Policí nad Metují. Supí hnízdo je velmi dobře přístupné a vede k němu několik turistických tras z různých směrů. Nejkratší cesta je z parkoviště Hvězda.
Odtud vede zelené turistické značení až na vrchol. Jedná se o trasu dlouhou necelý 1 km, takže ji zvládnou i méně zdatní turisté.
Cestou zpátky zkuste jít po červené značce okolo krásných skalních útvarů, jako jsou Sova, Ležící mnich, Želva, Mušle, Kočka či Bumbrlíček.
Dlouhé stráně
Na vrchol Dlouhých strání v Jeseníkách se dostanete po červeně značené stezce z Koutů nad Desnou. Cestu si můžete zkrátit lanovkou na Medvědí horu, odkud jsou Dlouhé stráně (1354 m) vzdálené jen 3 km.
Pro cyklisty máme dobrou zprávu, lanovka vás vyveze i s kolem a pak už si nádrž můžete obkroužit na kole.
Druhou variantou je cesta od dolní nádrže přečerpávací elektrárny. Uvidíte z ní mimo jiné horu Praděd. Na vrcholu Dlouhých strání se nachází horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny.
Jde o nejvýše položenou vodní hladinu u nás a také o nejvýkonnější vodní elektrárnu.