Rodák z Jeseníků Vincenc Preissnitz objevil v 19. století léčivé účinky vody, když sám na sobě vyzkoušel mokré zábaly. Dodnes nesou jeho jméno.
Bolest v krku, horečka, suchý kašel, bolesti svalů, zánětlivé procesy v kloubech, šlachách a úponech svalů. Tyto potíže dokáže zmírnit takzvaný Priessnitzův obklad.
Jedna vrstva na druhou
Priessnitzův obklad se skládá se ze tří částí. Na postižené místo nejprve přiložíme látku namočenou ve studené vodě (můžete ji vychladit v lednici). Dáváme při tom pozor, aby látka těsně přiléhala na kůži.
Na mokrou látku přiložíme suchou a neprodyšnou vrstvu, nejčastěji se používá silné plátno nebo igelit.
Poslední vrstvou je suchá látka, například utěrka, šátek nebo tenký ručník. Obklad by se měl nechat působit po dobu 1–3 hodin. Poté by se měl sejmout a před dalším zábalem bychom měli nechat alespoň 3 hodiny pauzu.
Jak to funguje?
Studený zapařovací obklad zlepší prokrvení v místě aplikace, a tím se zmírňuje bolest, snižuje svalové napětí a celkově zrychlují hojivé procesy v těle. Díky studenému obkladu se zhruba během tří minut zúží cévy v místě jeho působení.
Přiložením druhé vrstvy se teplota pod obkladem stabilizuje. Díky poslední vrstvě se postižené místo postupně stále víc zahřívá. cévy se rozšiřují a místo se dobře prokrví.
Kdy ho můžeme použít?
Nejčastěji se Priessnitzův obklad aplikuje na krk při angínách, chřipkách a nachlazeních. Při suchém a dráždivém kašli ho můžete přikládat také na hrudník.
Při ucpaných nosních dutinách lze zábal aplikovat na čelo a při bolestech svalů a kloubů na konkrétní místo na těle.
Dobré rady
• První obklad namočený do ledové vody dobře vyždímejte.
• Aby obklad držel dobře na místě, můžete ho převázat pružným obinadlem.