Řekli byste, že naše psychika může ovlivňovat i zdraví celého těla a naopak? Odborníci tvrdí, že rozhodně ano.
Fyzické a psychické zdraví jsou jako propojené nádoby. Pokud z jedné odeberete hrnek tekutiny, zmizí stejné množství i z druhé.
Spokojenost vede k lepšímu zdraví
Lidé s dobrým duševním zdravím jsou šťastnější, spokojenější a méně vystresovaní. V práci jsou efektivnější, lépe komunikují a projevují více empatie. Jejich vztahy jsou lepší, zdraví pevnější.
To už stojí za to zkusit pro svou psychiku něco udělat. Jak na to? Najděte si nějaký sport a věnujte se mu na pravidelně.
Během fyzické aktivity se totiž do těla uvolňují endorfiny, známé jako „hormony štěstí“. Poděkuje vám za to nejen vaše tělo, ale také hlava, při sportu si totiž krásně odpočine od ostatních myšlenek.
Jídelníček je důležitý
Máte ve svém jídelníčku dostatek potřebných živin? Zaznamená to nejen tělo, ale i mozek. Pokud mu něco chybí, může do těla vysílat mylné signály, například aktivovat přejídání, které vede ke zbytečným pocitům viny.
Dopřejte si odpočinek
Naše mysl je v dnešní době vystavena tolika podnětům, že má právo být vyčerpaná. Proto ji nechte během volna odpočívat. Klidně se v sobotu rozhodněte spát až do oběda, bez jakýchkoli výčitek.
Mozek potřebuje i takové dny, tak mu je dopřejte. Pro někoho, kdo je v psychické nepohodě, není příjemné vyhledávat společnost. Ale zkuste alespoň jednou za měsíc pozvat na kávu kamarádku či sousedku. Sociální kontakt totiž léčí.
Stále se učte
Najděte si koníček, který vás bude bavit. Zkuste se naučit něco nového, ať už cizí jazyk, hru na nástroj, nebo něco tvořte. Udržíte si aktivní mysl, přijdete na jiné myšlenky, setkáte se s novými lidmi a zvednete si sebevědomí.