Máte po koupání v bazénu zarudlé oči, napjatou pokožku a svědivou vyrážku? Možná máte alergickou reakci na chlór. Jak se chránit, aby vaše tělo trpělo co nejméně?
K létu patří koupání v bazénech, ale velké množství lidí reaguje na chlór. Ten sice vodu čistí, odstraňuje řasy a nečistoty, ale zároveň může působit řadu problémů, jako je vysušená pokožka, zarudlé oči a další alergické projevy.
Chlór se totiž vstřebává do kůže, kterou vysušuje. Zpravidla pár hodin po koupání v bazénu se může objevit načervenalá a svědící vyrážka, která může přejít v kopřivku. Mohou se objevit i šupinky nebo strupy.
Mám alergii na chlór
Vyrážka způsobená chlórem není jen alergickou reakcí, ale jde o menší „chemické spálení“, způsobené přecitlivělostí na chlór. A ten vysušuje kůži, což může zhoršit jakékoli další podráždění či citlivost kůže.
Pokud se totiž chlór spojí s vodou, tak vytvoří kyselinu chlornou, která může ovlivnit kožní bariéru u citlivých lidí.
Dalším nehezkým „suvenýrem“, který si můžete odnést z koupání, je infekce bakterií Pseudomonas aeruginosa, přežívající v silně chlórovaných bazénech i v teplé vodě ve vířivce.
Teplota, zánět očí i uší
Tato infekce se projevuje červenými svědivými pupínky na hlavě kolem vlasových kořínků. Někdy může dojít i ke zvýšení teploty či zánětu očí a uší. Choďte tedy do vířivek jen na místech, kde víte bezpečně, že je voda pravidelně čištěna.
Mléčná lázeň uleví
Pokud jste přes léto v bazénu častou návštěvnicí, věnujte svému tělu zvýšenou péči. Jednou týdně si dopřejte mléčnou lázeň. Vanu naplňte teplou vodou, smíchejte litr plnotučného mléka se lžící olivového oleje a nalijte do lázně.
Poté 20 minut relaxujte. S péčí o suchou pleť pomáhají i některé potraviny, např. česnek, cibule, vejce, žlutá a oranžová zelenina, lněný olej, tvaroh a kefír.
Lékárnička z přírody
Pokud už se vyrážka objeví, zkuste na kůži přiložit avokádo, obklad z okurek či naneste měsíčkovou mast. Podrážděnou kůži můžete zklidnit i domácí léčivou maskou.
Smíchejte žloutek, lžičku pomerančového džusu, lžičku olivového oleje a několik kapek šťávy z limetky. Nechte asi 15 minut na kůži působit a jemně setřete vatovým tamponem namočeným v minerálce.
Vynikající jsou i hojivé pleťové oleje, například jojobový, mandlový nebo růžový.
Mažte se před plaváním
Po koupání se hned osprchujte, tím odstraníte stopy chemikálií z bazénu. Na pokožku naneste kvalitní hydratační krém, tím nahradíte vlhkost, kterou z pleti odstranil chlór. Skvělým pomocníkem je i obyčejná vazelína, protože umí účinně promastit. Vazelínu si na pleť dejte i před koupáním, vytvoří na vás kožní bariéru.
Zázrak v rozprašovači
Pomocníkem po koupání je i vitamin C, který pomáhá neutralizovat chlór a snížit jeho účinky. Kupte si vitamin C ve spreji nebo si ho dejte do rozprašovače a po každém koupání použijte na pokožku.