Jezte mrkev, je dobrá pro zrak – tohle jsme v dětství slýchali asi všichni. Mrkev však není zdaleka jediná potravina, která očím pomáhá.
Na kvalitu vidění má opravdu vliv to, co jíme. Vhodně zvolenou stravou můžeme některým problémům předcházet nebo alespoň zpomalit jejich nástup.
Jídlo očím prospívá
Oči potřebují ke svému fungování přísun speciálních látek, zejména karotenoidy, tedy vitamin A, lutein, zeaxantin a další.
Samozřejmě to neznamená, že se při konzumaci těch správných pokrmů oči nemohou zkazit nebo že se vyhnete po celý život nějaké oční chorobě.
Když je však zařadíte do jídelníčku a budete je jíst pravidelně, pak můžete mít jistotu, že jste udělali pro svůj zrak to nejlepší.
Jeďte na oranžovou
Očím prospěje konzumace ovoce a zeleniny, které mají vysoký podíl vitaminů. Zásadní je obsah karotenoidů, z nichž v těle vzniká vitamin A. Ten posiluje zrak, udržuje ho v dobrém stavu a chrání před šeroslepostí.
Sítnice ho potřebuje pro přeměňování světelných paprsků do obrazů, které vidíme.
Bez dostatku vitaminu A by také nebyly oči dostatečně zvlhčované, což je prevence syndromu suchého oka. Zdrojem karotenoidů jsou žluté, oranžové a červené druhy ovoce a zeleniny, například již zmiňovaná mrkev, rajčata, papriky či pomeranče.
Další potřebné látky
Mezi karotenoidy patří také lutein a zeaxantin, které jsou soustředěny zejména ve žluté skvrně – malé části sítnice zodpovědné za centrální vidění.
Oba přispívají k posilování obranného systému oka, chrání sítnici před poškozením způsobeným ultrafialovým zářením.
Jejich obsah v oku ovšem s věkem klesá, proto je potřeba mu je dodávat. Dobrým zdrojem je špenát, brokolice, mangold a další zelená listová zelenina, ale také zelí, růžičková kapusta, kukuřice, dýně, mandarinky nebo vaječný žloutek.
Pro lepší využití
Vstřebávání a využití luteinu zlepšuje lecitin. Ten také vyživuje oční nerv a stabilizuje slzný film. Nejvíc lecitinu obsahuje vaječný žloutek a játra, najdete ho ale také v ořeších a semínkách, květáku, zelí či kapustě.
Hurá na lesní plody
K ostřejšímu vidění přispívají také látky zvané antokyanosidy, které jsou obsaženy především v borůvkách. Začíná jejich sezona, vyrazte do lesa a dopřejte si šálek borůvek denně, případně můžete popíjet čaj připravený ze dvou až čtyř lžic rozmačkaných borůvek.
Podobné látky obsahují i ostružiny, maliny, ale třeba i hroznové víno a slivoně.