Štítná žláza má tvar motýlka a nachází se v krku. Její onemocnění je hned po cukrovce nejběžnější poruchou žláz s vnitřní sekrecí.
Obvykle nám tato žláza komplikuje život, když vykazuje sníženou (hypotyreóza) nebo zvýšenou (hypertyreóza) funkci. U žen se tyto problémy vyskytují až osmkrát častěji než u mužů.
Počáteční příznaky, jako například únava nebo zimomřivost, bývají nenápadné a snadno je přehlédnete. Přitom správná funkce štítné žlázy ovlivňuje metabolismus, energetickou rovnováhu a další důležité procesy v těle.
Čím jí prospějete
Aby štítná žláza dobře fungovala, potřebuje dostatek jódu. Ten naše obvyklá středoevropská strava docela zásadně postrádá – jeho hlavním zdrojem jsou např. mořské plody, ryby
a řasy.
Kromě toho je také obsažen v mléce, mléčných a masných výrobcích, obohacuje se jím kuchyňská sůl, jódová sůl se dává třeba do pečiva a některých druhů sýrů.
Vyšetření se nemusíte bát
Při podezření na onemocnění štítné žlázy se provádí její základní vyšetření, které probíhá v ordinaci praktického lékaře. Pohledem napřed prozkoumá krk, následně jej lehce prohmatá a požádá vás, abyste polkla.
Přitom sleduje, jak se štítná žláza pohybuje. Při podezření na poruchu či onemocnění zmíněné žlázy vám odebere vzorek krve na rozbor, který následně potvrdí, zda se skutečně jedná o onemocnění štítné žlázy.
Následné vyšetření v ordinaci endokrinologa se provádí ultrazvukem a také v tomto případě je pro vás bez bolesti, takže k odkladům návštěvy lékaře dejme tomu z důvodu obav opravdu není důvod.
Jakmile má sníženou schopnost práce
Mezi příznaky snížené funkce štítné žlázy patří zvýšená ospalost, únava, zimomřivost, svalová slabost, chladná a suchá kůže, zpomalení srdeční činnosti, v těžších případech může dojít k poklesu libida, většímu vypadávání vlasů, poruchám menstruačního cyklu a paměti.
Tzv. hypotyreóza umí život hodně znepříjemnit, ale dá se léčit dodáním chybějícího hormonu pomocí tablet, které je nutné užívat celoživotně, i když se cítíte dobře. Při včasné diagnóze a správné léčbě onemocnění nezanechá žádné následky.
Pokud jede na plné obrátky
Pokud je naopak funkce štítné žlázy zvýšená, je v těle silnější koncentrace hormonu, který štítná žláza produkuje, a jedná se o autoimunitní onemocnění. Může být způsobené i nezhoubným nádorem štítné žlázy.
Mezi příznaky patří poruchy srdečního rytmu a bušení srdce, nervozita, nespavost, únava, úbytek svalové hmoty, hubnutí a slabost, jemná, potivá pokožka, řídnutí vlasů, poruchy menstruačního cyklu a plodnosti, pálení, slzení a bolest očí (někdy bývají vypouklé).
Léčba se stanoví podle konktétní příčiny onemocnění – podávají se léky snižující tvorbu hormonů štítné žlázy a léky blokující nepříznivý vliv hormonu na srdce, tzv. betablokátory.
Pokud ani po dlouhodobé léčbě nedojde k úpravě stavu, obvykle je potřeba operace nebo léčba radiojódem.