Nechtěný únik moči je choulostivý problém. Navíc tak intimní, že se o něm nikomu nechce mluvit – a to často ani před lékařem. Jak proti inkontinenci bojovat?
Stud opravdu není namístě
Tento problém často pacientky tak stresuje, že se nakonec zavřou doma a raději nechodí mezi lidi. Ztrácejí přátele, uzavírají se před okolním světem. A to je škoda, protože se jedná o problém, který je řešitelný.
Nechtěný únik moči bývá častější u starších žen, mnohdy je spojen s menopauzou, dlouhou a velkou fyzickou námahou nebo jako následek různých onemocnění. Přesto nemusí být stigmatem, které vás zbaví sociálních kontaktů, koníčků a chuti na sex.
Cesta k posílení pánevního dna
Prvním a zásadním krokem je návštěva lékaře, který vyhodnotí typ inkontinence a navrhne léčebný postup. Pravděpodobně vám doporučí i některá speciální cvičení, třeba slavné Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna.
Právě tam často dřímá ona pověstná žába na prameni. Obrňte se trpělivostí, neboť tyto cviky chtějí minimálně půl hodiny denně, a to pravidelně.
Jsou tu absorpční pomůcky
Inkontinence rozhodně neznamená, že váš život nebude stát za nic. Existují pomůcky, které vám řešení problému zjednoduší. Vybavte se absorpčními a hygienickými pomůckami, jako jsou vložky, inkontinenční kalhotky, pleny či podložky. Zachytí unikající moč a pohltí zápach.
K dalším pomůckám patří speciální kosmetika vhodná na péči o podrážděnou pokožku. Pomohou i potravinové doplňky, které jsou k ženskému tělu šetrné. Pokud tápete, jaký doplněk stravy zvolit, poraďte se s odborníky v lékárně.