Při šedém zákalu dochází k zamlženému vidění a snížení průhlednosti oční čočky. Jde to léčit operací, ale problém je, že mezi lidmi kolují nesmyslné mýty.
Určitě jste už některá z těch „mouder“ zaznamenala a z šedého zákalu se i kvůli nim stalo ve vašich očích něco, co je buď naprostá hrůza, anebo se to jen zbytečně „hrotí“.
Dokud vidím, není to nutné
NE! Pokud byste operaci nepodstoupila, tak byste mohla postupně oslepnout. Už i počínající šedý zákal může značně ovlivňovat kontrast a vidění, natož pak pokročilé onemocnění. Zhoršené a zamlžené vidění má vliv na psychiku a fyzickou zdatnost. Nemá tedy smysl operaci odkládat.
Šedý zákal musí uzrát
NE! Toto platilo kdysi, kdy se používala jiná operační metoda. Dnes je naopak lepší podstoupit operaci dříve, neboť čím je šedý zákal starší, tím bývá oční čočka více postižená, je tvrdší, hůř se odstraňuje a operace je pak náročnější a rizikovější. Všechno, i šedý zákal, se dá léčit ještě i jinak NE!
Někteří lidé věří, že šedý zákal vyléčí kapkami. To je možné jen u zeleného zákalu, kde se k léčbě používají kapky na snížení nitroočního tlaku.
Při šedém zákalu dochází k zakalení lidské čočky, a léčba je tak možná pouze a jen operací, během níž se vymění za umělou nitrooční čočku.
Operace bolí a je drahá
NE! Spousta lidí se operace bojí kvůli bolesti. Díky moderním technologiím jsou však dnes operace naprosto bezbolestné a mnohem šetrnější. Obnova vidění je rychlá a druhý den už na oko bez omezení vidíte.
Operace se provádí v lokální anestezii, kdy je oko znecitlivěno pomocí kapek, a je plně hrazena ze zdravotního pojištění. V rámci pojištění je hrazena tzv. monofokální nitrooční čočka.
Můžete si však připlatit za nadstandardní nitrooční čočku a zbavit se úmorné závislosti na brýlích.
Musím ležet v nemocnici
NE! Dnes se operace provádí ambulantně a na klinice strávíte přibližně 3 hodiny, přičemž sama operace trvá jen asi 15 minut. Před ní dostanete jen kapky do očí a hned po operaci odcházíte domů. Oko je do druhého dne zakryto náplastí a po jejím sejmutí už normálně vidíte.
Šedý zákal mají pouze senioři
NE! Mezi nejčastější příčiny vzniku šedého zákalu sice patří stárnutí oční čočky věkem, ale šedý zákal může vzniknout i v mladším věku, kolem 40 let, následkem úrazu, nemoci, jiných očních onemocnění, užíváním některých léků, geneticky, ale také nesprávným životním stylem.
Za čas se zákal udělá znovu
NE! Občas se lidé bojí, že se jim šedý zákal vrátí. To není možné, umělá čočka se znovu zakalit nemůže. Někdy může dojít k rozvoji tzv. druhotného šedého zákalu, který je způsoben zkalením zadního pouzdra čočky. Pak se již nedělá operace, ale ambulantní laserový zákrok.
Umělá čočka se musí vyměnit
NE! Nitrooční čočka zůstává v oku po zbytek života a nikdy se již nevyměňuje. Životnost umělých nitroočních čoček je skutečně dlouhá, dá se říci, že nás bez problémů přežijí.
Reoperace nitroočních čoček, pokud k tomu není medicínský důvod, se tudíž ani neprovádějí.