Violka čili maceška je ozdobou každého záhonu nebo skalky. Málokdo však ví, že jsou její květy jedlé, a ještě k tomu zdraví prospěšné.
Patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny a hojně roste i volně v přírodě. Je to vytrvalá bylina s řapíkatými listy a překrásnými květy. A navíc se hodí i do vaší domácí bylinné lékárničky.
Rady pro pěstování
Macešky zbožňují úrodnou zeminu, vláhu, ale přímé slunce příliš nemusejí, proto je dobré je pěstovat v polostínu stromů. Zalévat je musíte i přes zimu, a to v případě, kdy nemrzne.
Na zimu se také přikrývají chvojím. Výsev se provádí během letních měsíců, tedy v době, kdy teploty neklesají pod dvanáct stupňů Celsia. Substrát udržujte vlhký.
Do deseti dnů pak semínka začnou klíčit. Po měsíci až dvou pak můžete rostliny začít přesazovat. Jednotlivé sazenice by měly mít od sebe rozestup alespoň sedm centimetrů. Macešky pravidelně přihnojujte a odstraňujte odkvetlá kvítka.
S čím pomůže?
Violka trojbarevná neboli maceška má rovněž příznivé účinky na naše zdraví. Protože dokáže rozpouštět hlen a usnadnit vykašlávání, je vhodné ji užívat při suchém a dávivém kašli.
Taktéž pomáhá čistit krev a léčí nejrůznější kožní nemoci, například lupénku či některé druhy ekzémů.
Zbaví vás bolesti v krku, nejrůznějších alergických reakcí a v neposlední řadě zlepšuje celkový stav cév. K léčebným účelům se využívají zejména květy, které jsou jedlé. Dají se použít i na ozdobu do salátů, těstovin a jiných pokrmů.
Domácí maceškový sirup
Nejenže skvěle chutná, ale zároveň vám pomůže zbavit se kašle a pročistí vám organismus. Přibližně 600 g macešek nasypejte do větší uzavíratelné misky a nakrájejte k nim na plátky tři omyté citrony.
Zalijte je 2 l horké vody a nechte louhovat 24 hodin. Tekutinu přeceďte, přidejte k ní 1,5 kg třtinového cukru a přiveďte k varu. Vařte 3 hodiny. Nakonec sirup slijte do láhví propláchnutých alkoholem. Ten zabrání případnému kvašení. Sirup uchovávejte v chladu.
Odvar na ekzémy a popáleniny
Odvar vás účinně zbaví hlenů, využít ho však můžete také na léčivé obklady, když vás trápí ekzémy nebo máte menší popáleninu. Jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých květů zalijte 250 ml horké (nikoli vroucí) vody a 10 minut louhujte.
Pak sceďte a vypijte, případně si do odvaru namočte plátýnko a přikládejte ho na postižené místo.