Horké počasí nám dává zabrat. Potíme se, jsme více unavení a deodoranty pomáhají jen na chvíli. Naštěstí existuje pomoc, díky které se budete cítit mnohem lépe.
Pokud horko trvá více dnů, je pro organismus velkou zátěží. Ať už trávíte takové dny doma, nebo v práci, přinášíme vám pár tipů, jak si ulevit.
Na klimatizaci pozor
Kdo může trávit horko v klimatizované místnosti nebo se stolním větrákem, snáší letní parno celkem v pohodě. Foukání by nikdy nemělo mířit přímo na nás, ale do volného prostoru. K ochlazení místnosti může pomoci také rozvěšení namočených ručníků a osušek. Teplotní rozdíl mezi vnitřkem a venkem by neměl přesáhnout 5 ºC.
To platí i pro klimatizaci v autě. Kombinace suchého chladného vzduchu a prudkého střídání teplot je totiž téměř jistou cestou k ošklivé angíně. A o tu zjeména v létě nikdo nestojí. Toto období totiž patří hlavně dovoleným.
Přírodní materiály
V horku je lepší se obléknout do oblečení z lehkého přírodního materiálu, které není příliš těsné. Bavlna nebo len sice pocení nezabrání, ale pokožka bude moci daleko lépe odvádět teplo z organismu.
Doplňujte minerály
V horku je nutné pít dostatek tekutin, ovšem není jedno, co pijete. Sycené limonády nebo džusy vás sice v první chvíli osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně. Ideální ovšem není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní.
V horku je proto lepší pít minerálky, nejlépe s obsahem hořčíku. Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje. K udržení správné hladiny minerálů můžete využít i bylinkové čaje.
Pro doplnění stopových prvků a zároveň odstranění únavy se hodí jalovec a maralí kořen.