Řada lidí pravidelně bojuje s kily navíc. Podle odborníků však drastické diety nejsou tou správnou cestou při hubnutí.
Pokud jde jen o mírnou nadváhu, ta neuškodí, v některých případech může být i prospěšná. Ženám po čtyřicítce totiž pár kilo navíc jednoznačně sluší.
Skutečná obezita je ovšem vysoce riziková, má negativní vliv na vznik mnoha nemocí, jako je například vysoký cholesterol, krevní tlak, cukrovka či ateroskleróza, a navíc nadměrně zatěžuje klouby.
Nejde tedy jen o vizuální efekt, protože každá žena je krásná, když o sebe pečuje a má dostatek sebevědomí. V případě velké obezity je totiž skutečně ohrožené zdraví a to není radno podceňovat. Dobrá zpráva je, že nikdy není pozdě s tím začít něco dělat. Vždy si tak můžete pomoci k lepší kondici i zdravotnímu stavu.
Hlídejte si tuky i cukry
V jídelníčku byste si měli hlídat nejen příjem nezdravých tuků (tučné maso, tučné sýry, smažené potraviny), ale i příjem cukru, především toho bílého. Ten se často vyskytuje v různých potravinářských výrobcích, do kterých byste to třeba ani neřekli. Proto je tak důležité sledovat jejich složení.
Cukr kromě nárůstu hmotnosti zvyšuje hladinu glukózy, což může vést ke vzniku diabetu 2. typu. A lidé s cukrovkou zase mají až 3krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví kardiovaskulární onemocnění.
Je to jako začarovaný kruh, ze kterého však můžete vystoupit. Stačí jen dbát na to, co jíte, a myslet na sebe s láskou. Vždyť si zasloužíte jen to nejlepší. A to se týká i potravin, které si kupujete, nebo jídel, která si vaříte.
Dejte si reálné cíle
Omezení příjmu vysokokalorických potravin a pravidelný pohyb jsou přirozeným způsobem, jak se zbavit přebytečných kil. Každý, kdo však někdy zkoušel zhubnout, ví, že shození každého kilogramu vyžaduje velkou snahu.
Důležité je si hned na počátku stanovit reálné cíle. Nechtějte zhubnout 10 kilo za 2 měsíce.
Za prvé to není zdravé a za druhé tak hrozí větší riziko, že své dobré úmysly dlouho nevydržíte a následný jojo efekt vám přinese kromě pocitu marnost i pár kilo navíc.
Důležité je si hubnutí užívat a stravovací a pohybové návyky si tak udržet dlouhodobě. Kromě úpravy jídelníčku je důležitý i každodenní pohyb, například 30 minut aktivní chůze. K tomu můžete přidat jednou týdně nějaký rekreační sport.
Poraďte se
Pokud potřebuje shodit výrazně více, měli byste se do toho pustit pod dohledem lékaře. Poradit se můžete i s výživovým poradcem, který vás naučí, jak připravovat zdravé pokrmy, které jsou zároveň chutné.
A když vám bude jídlo chutnat, snadněji budete dodržovat zásady zdravého stravování. Pokud občas zhřešíte, nic si nevyčítejte a pusťte se do toho znovu. Třeba s nějakou kamarádkou, která vás podpoří anebo bude hubnout s vámi.