Jen kousek od českých hranic leží polské město Krakov, které patří mezi nejkrásnější města Evropy.
Vydejte se prozkoumat historickou rezidenci polských králů s množstvím architektonických památek i parků a užijte si bohatý, nejen kulturní program.
Krakov je metropolí Malopolského vojvodství v jižním Polsku. Leží na řece Visle. Podle rozlohy a počtu obyvatel patří mezi druhé největší město v Polsku. Srdcem Krakova je Hlavní náměstí (polsky Rynek Główny), které je největším náměstím v Evropě.
Je lemováno starými domy, paláci a vévodí mu mohutná stavba gotického kostela Panny Marie. V něm naleznete oltář vyřezaný z lipového dřeva, který je považován za nejcennější evropský gotický oltář.
V létě náměstí zaplní zahrádky, v zimě se zde konají vánoční trhy. Můžete se tady také projet kočárem taženým koňským spřežením.
Uprostřed náměstí stojí za návštěvu trh zvaný Sukiennice. V přízemí historické novogotické budovy trhu naleznete obchodní centrum s prodejnami řemeslných výrobků, oblečení a suvenýrů. V horním patře budovy sídlí Galerie polského výtvarného umění 19. století. Po obvodu celé budovy se nachází restaurace a kavárny.
Vzhůru do podzemí
Pod náměstím můžete obdivovat muzeum Podzemí Rynku. Zde se před vámi otevřenou bohaté archeologické nálezy s rozsáhlými chodbami, středověkými sklepy a krámky.
Staré město obklopuje park Plankt, v jehož okolí leží množství historických budov – kostely, kláštery, část pevnostní zdi a budova Jagellonské univerzity. Ta je nejstarší dochovanou univerzitní budovou v celém Polsku. Původně fungovala jako Královská akademie.
V sídle polských králů
Klenotem Krakova je Wawel, historické sídlo polských králů. Jde o zámek se vzácnými muzejními sbírkami, katedrálou, kde se konaly korunovace polských králů, a bájemi opředenou Dračí jeskyní. Celý areál je zapsán na seznamu UNESCO.
Prohlédnout si tady můžete královské korunovační klenoty, zbrojnici, královské komnaty i zahrady. Při toulkách městem zavítejte i do krakovské čtvrti Kazimierz, nejvýznamnějšího evropského střediska židovského náboženství, vědy a kultury. V Krakově se nachází i řada synagog a muzeí.
V muzeu Czartoryských je uchován proslulý obraz Leonarda da Vinciho Dáma. Krakov je také město umělců, festivalů, divadel a koncertů. Nezapomeňte zde ochutnat tradiční polská jídla, jako je žitná polévka, pirohy nebo bigos – dlouze tažená směs masa a zelí.
Navštivte solný důl v obci Wieliczka
15 kilometrů od centra města najdete v předměstské obci Wieliczka slavný solný důl, který byl v průběhu 20. století přebudován na rozlehlé muzeum soli. Solný důl je zapsán na seznam kulturních památek UNESCO a patří k nejstarším solným dolům na světě.
Sůl se zde těžila už od poloviny 13. století a důl byl uzavřen až roku 1996. V útrobách dolu je vybudován nekonečný labyrint chodeb, jejichž délka přesahuje 300 km. Tyto chodby sahají až do hloubky 327 m pod zemským povrchem. Vrcholem návštěvy solného dolu je vytesaný podzemní sál s kaplí svaté Kingy.
Za návštěvu stojí také Kalvárie Zebrzydowska
Pokud budete chtít utéct davům, navštivte Kalvárii Zebrzydowskou, významné poutní místo nedaleko Krakova.
Celý poutní komplex vyrostl na vrcholku hory Zarek, kde nechal roku 1600 krakovský vojvoda Mikołaj Zebrzydowski postavit kostel Ukřižování Ježíše Krista podle vzoru kostela na hoře Golgotě v Jeruzalémě.
Architektonické prvky a krajina parku poskytují kulisu pro atmosféru tajemné křížové cesty.
Poblíž se narodil někdejší papež Jan Pavel II., který je v katolickém Polsku totální modlou a na jehož počest byla před místní bazilikou v roce 2000 odhalena bronzová socha.
Místo je také zapsáno na seznam UNESCO, ale kromě církevních svátků tady o turistu téměř nezavadíte.