Mnoho lidí si svůj den bez kávy nedokáže představit. Chutná, její vůně navozuje pohodu a díky kofeinu dodává energii.
Poslední dobou se navíc zjistilo, že pití kávy není zdaleka tak škodlivé, jak se dříve tradovalo. Pro naše zdraví má dokonce spoustu zajímavých benefitů.
Zamíchat, nesladit
Pokud mluvíme o kávě a o jejích pozitivních účincích, je důležité mít na paměti, že řeč je o čisté kávě. To znamená bez cukru, sladkých sirupů, šlehačky a jiných přísad.
Právě ty totiž mohou ovlivňovat příjem zdravých antioxidantů, které se v kávě přirozeně vyskytují. Výjimkou je jen mléko, které může pomoci vyrovnat ztráty vápníku.
Výhody pro zdraví
Kromě kofeinu káva obsahuje i celou řadu minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Milovníci kávy proto mají nižší riziko onemocnění cukrovkou 2. typu, ale i chorob jater, včetně cirhózy. To se týká hlavně těch, kteří pijí čtyři i více šálků denně.
Studie také ukazují, že lidé, kteří pijí kávu, mají nižší riziko onemocnění Parkinsonovou chorobou, a to o 32–60 procent. Výsledky naznačují, že by káva mohla chránit i před Alzheimerovou chorobou. Nicméně je prý potřeba vypít jí minimálně čtyři šálky denně.
Káva má i pozitivní roli v navozování duševní pohody, milovníkům kávy tak hrozí i méně často deprese či jiné duševní potíže.
I tady ale velmi záleží na množství vypité kávy, protože příliš kofeinu (více než 300 mg) může naopak vést k nervozitě, úzkosti, bušení srdce a zhoršit kvalitu spánku, či dokonce způsobit panické ataky.
Pozor na rizika
I pití kávy má ale své nevýhody. Pokud se káva nepřipravuje správně, vylučuje látku zvanou cafestol, který má vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Jedná se především o klasického „turka“. Při pití nadměrného množství kávy pak hrozí špatné vstřebávání vápníku.
Kofein také zvyšuje sekreci trávicích šťáv, proto může u lidí s některými onemocněními žaludku vyvolávat potíže, může také dráždit močové cesty, zejména u lidí, kteří trpí onemocněním ledvin či močových cest
Kdy kávu pít?
Účinky kofeinu v těle mohou přetrvávat až 6 hodin po jejím vypití, proto se doporučuje vypít poslední šálek kávy brzy odpoledne, abyste v noci dobře spali.
Nejlépe káva funguje v ranních či dopoledních hodinách, ale není doporučováno pít ji nalačno, protože stimuluje i produkci kyselin v žaludku. To může u některých jedinců vyvolat dráždění či pálení žáhy a také zvýšit až o 50 % hladinu krevního cukru.
Jakou kávu si vyberete vy?
Podle znalců kávy, Italů, je ráno nebo dopoledne ideální cappuccino, odpoledne pak jedině espresso. Ať už dáváte přednost kávě překapávané, granulované, espressu, nebo zmíněnému „turkovi“, záleží i na kvalitě vody, ze které ji připravujete.