Uši jsou citlivý orgán, který nás však čas od času dokáže potrápit záněty, zvoněním nebo zalehnutím. Čistíte si uši málo, špatně, příliš, nebo snad vůbec?
Ušní maz je nažloutlá tekutina v uchu, která má za úkol chránit citlivou kůži vnějšího zvukovodu a vytvářet ochranu proti infekcím.
Nadbytek ušního mazu, či dokonce vytvoření ušní zátky, která vznikne například nesprávným čištěním uší, mohou způsobovat nedoslýchavost, tlak, až bolesti v uchu, závratě, pískání či šelesty v uších.
Nejen nadbytek ušního mazu však může způsobovat potíže. Když je ušního mazu příliš málo, může docházet ke svědění a zvýšení rizika poranění jemné pokožky vnějšího zvukovodu. To může zvyšovat riziko zanesení infekce.
Jak často uši čistit?
Ucho má přirozenou schopnost samočištění. Ušní maz, který se ve zvukovodu vytvoří, z něj u většiny lidí zase také odejde. Děje se tak díky pohybům dolní čelisti a přirozeného odlupování odumřelých kožních buněk.
Není tedy nutné uši nijak zvlášť čistit. Pokud ale máte pocit, že se vám ušního mazu tvoří více, nebo trpíte na občasné zátky, můžete uši čas od času šetrně čistit.
Jaké jsou možnosti?
Na vatové tyčinky zapomeňte. Pro čištění uší jsou naprosto nevhodné, neboť maz neodstraňují, ale zatlačují hlouběji do ucha, což může po čase vést k celé řadě problémů.
K čištění zvukovodu raději používeje speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha.
Tyto přípravky dostanete v lékárně, a budete tak mít jistotu, že si neublížíte. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a šetrně vytáhnout z ucha ven.
Většinou stačí uši čistit zhruba jednou týdně. V tomto případě platí známé pravidlo, že méně znamená více.