Tichý zloděj kostí neboli osteoporóza je závažné onemocnění, které vede ke zvýšenému riziku zlomenin. Zvláště u starších lidí zhoršuje kvalitu života, může vést k závislosti na pomoci druhých, nebo i předčasnému úmrtí. Zásadní je prevence – dodávat tělu vápník.
Kolik vápníku potřebujeme?
Vápník je nejen základním stavebním kamenem kostí, ale hraje důležitou roli při činnosti srdce, svalů, nervů a srážení krve. Doporučená denní dávka je u zdravého dospělého 800–1200 miligramů, což odpovídá například téměř ¾ litru mléka.
Najdete ho také v tvarohu, jogurtech, tvrdých sýrech a máku. Ideální je doplňovat vápník večer, nejlépe se totiž vstřebává přes noc. Důležitý je i dostatek pohybu, protože vápník mnohem lépe absorbují správně prokrvené kosti.
Pouze vápník nestačí
Má to ale háček – aby tělo dokázalo vápník dobře vstřebat, potřebuje k tomu i vitamin D3. Ten načerpáte umírněným sluněním, ale je vhodné dodat ho tělu i pomocí potravinových doplňků.
Správné ukládání vápníku pak zase zařídí vitamin K2, který ho nasměruje přímo do kostí a zubů a zabraňuje jeho ukládání do cév a měkkých tkání.
Získat tento vitamin pouze ze stravy je bohužel dost problematické, proto je opět potřeba užívat ho ve formě potravinových doplňků.