Ať už užíváte léky na předpis pouze krátkodobě, nebo dlouhodobě, je vždy důležité brát je podle lékařského předpisu.
Léky by měly váš zdravotní stav zlepšit, ale mnoho z nás jim to vůbec nedovolí, protože je užívají nesprávně. Jaké nebezpečné chyby jsou při užívání léků nejčastější?
Držte se pokynů lékaře
Asi nejčastější chybou při užívání léků je zapomnětlivost. Zaveďte si pravidelné denní rituály a zařaďte mezi ně užívání léků. Mějte o svých lécích přehled.
Na viditelné místo si umístěte připravený seznam svých léků s dávkováním nebo používejte dávkovací krabičky.
Ty jsou úžasné, pokud se vám občas stane, že si nemůžete vzpomenout, zda jste si vzali ranní nebo polední léky. Pomoci vám mohou i upomínky v mobilním telefonu nebo různé aplikace.
Léky vždy doberte!
Jakmile se vám udělá lépe, často nedokončíte předepsané užívání. To se týká především antibiotik. Bakterie, které způsobily onemocnění, ale mohou v organismu stále přetrvávat a předčasné ukončení užívání léků může způsobit problém. Například může vést k návratu onemocnění a často s horšími příznaky.
Správné skladování
Obvyklé teploty na skladování bývají často mezi 25 a 30 ºC. Léky, které mají být v chladničce, uchovávejte při teplotě od 2 do 8 °C. Pokud máte doma medikamenty pro občasné užití, jako jsou léky na bolest nebo alergie, sledujte jejich expiraci.
Prošlé léky rozhodně nepatří do koše nebo do záchodu. Raději je odevzdejte do lékárny. Pokud jdete k jinému lékaři než ke svému obvodnímu, nezapomeňte mít s sebou seznam medikamentů, které pravidelně užíváte.
Jinak by se mohlo stát, že vám například gynekolog předepíše takové, které se s těmi, co každý den berete, nemusí snášet. Anebo se jejich účinky budou navzájem rušit. A to přece nechcete.