Cítíte se unavená, zpomalená a bez energie? Možná na vás sedla jarní únava a nastal čas udělat si důkladnou očistu. Pojďme rozhýbat metabolismus, ať kila letí dolů!
Nesnažte se držet hned přísný detoxikační režim po celý měsíc. Na začátku stačí deset dnů. Běžte do detoxikace ale jen za situace, že vás netrápí žádný fyzický ani psychický problém a cítíte se dobře.
1. Jak začít den?
Vlažnou vodou s citronem! Během detoxu pijte víc než doporučované 2 litry vody denně, ať se toxiny vyplavují lépe. Můžete pít i džus, který obsahuje hodně fruktózy. Vydržte to ale bez kávy.
Pokud bez ranního šálku kávy nejste schopna fungovat, nahraďte kafe mladým ječmenem. Zelený čaj také působí skvěle.
2. Chlorella a spirulina
Chlorella a spirulina jsou sladkovodní zelené řasy a představují jednu z nejúčinnějších detoxikačních superpotravin. Stačí přidat lžičku prášku každé z nich do polévky, smoothies či jakéhokoli jídla.
Zařaďte trochu té modrozelené barvičky i do vašeho detoxikačního období, neboť vám vydatně pomůže odvést z těla toxiny a škodliviny. Budete se cítit nejen svěžejší, ale posílíte také svoji imunitu v době, kdy více čelíme nachlazením a virozám.
3. Oříšky nejen pro Popelku
Jakékoli oříšky obsahují aminokyseliny a proteiny. K detoxikaci vám skvěle pomohou vlašské ořechy. Vaše tělo potřebuje vlákninu pro bezchybné zažívání, pomozte mu tedy jejím zvýšeným přísunem.
Vsaďte i na lněná a chia semínka – mají velmi jemnou chuť a dají se nasypat do jakéhokoli jídla.
4. Zázvor a kokos nade vše
Antibakteriální a protizánětlivé účinky zázvoru ho pasují na přední místo mezi zdravými potravinami. V období detoxu si ho dopřejte, ať už pár plátků v čaji, nebo nastrouhaný do jídla. Také si denně dopřejte mladý kokos.
Budete v sedmém nebi při pití osvěžující šťávy a pochutnávání si na měkké dužině.
5. Lahodné smoothies
Připravte si lahodný a vyživující nápoj s tolik potřebnou vlákninou. Smíchejte množství ovoce a jindy zase zeleniny s vodou a mandlovým či kokosovým mlékem.
Můžete do mixéru přidat také pomerančový džus (ideálně ten, který tvoří 100% pomerančová šťáva) nebo zelený čaj. Pokud možno, vyhněte se kravskému mléku. Případně svůj ozdravný nápoj doslaďte medem či javorovým sirupem.
6. Čerstvá strava
Zvyšte přísun ovoce a zeleniny a vyhněte se průmyslově zpracovaným jídlům. Jezte pokud možno jen to, co si sama připravíte. K večeři si dejte něco lehkého a jen do 19 hodin. Malá polévka nebo chvilku povařená zelenina se vám budou v noci dobře trávit. Cukr a maso by měly být tabu.