Potřebujete doplnit energii, navodit dobrou náladu nebo přivolat klidný, spokojený spánek? Sáhněte po té správné vůni.
Vůně dokážou potěšit nejen naši mysl, ale často pomáhají léčit i naše tělo. Už naši předci přišli před dávnými časy na to, že přírodní éterické oleje v sobě mají blahodárnou sílu, a tak je začali přidávat i do nejrůznějších léků a kosmetiky.
A právě takto vznikla aromaterapie – přírodní léčebná metoda využívající čisté esenciální látky z rostlin. Éterické oleje a další vonné složky pomáhají obnovit harmonii organismu, odstranit stres, napětí, únavu, nebo naopak dodat energii.
Aromaterapie má oproti klasické léčbě ještě jednu velkou výhodu – pokud ji používáte ve správném dávkování, nemá na rozdíl od chemických léků žádné vedlejší účinky.
• Jaké jsou možnosti?
Klíčové pro aromaterapii je využití esenciálních olejů, které se aplikují dvěma způsoby, inhalací nebo nanesením na kůži.
Při inhalaci je možné použít vodu a vdechovat s ručníkem přetaženým přes hlavu nebo si můžete zakoupit různé aromalampy, zvlhčovače, difuzéry nebo rozprašovače.
Ty vám poslouží nejen k navození příjemné a klidné atmosféry, ale navíc jsou vkusnými doplňky bytového zařízení. Při kožní aplikaci se pro vysokou koncentraci používají esenciální oleje zásadně zředěné, nejčastěji v rostlinném tuku.
Nepříjemnější to je formou masáží, které stimulují krevní oběh, uvolňují svalové napětí a uklidňují nervový systém.
• Po masáži se nesprchujte
Během masáže se olej postupně vstřebává do pokožky. Zhruba po šedesáti minutách se dostává do hlubších tkání, pak do svalstva, až pronikne k samotným orgánům, a může tak naplno rozvinout svůj účinek.
Po masáži je pak ideální se nesprchovat, aby mohly esenciální oleje dál blahodárně působit na tělo i na duši.
• Po jakém olejíčku sáhnout?
Příjemnou voňavou atmosféru si můžete vytvořit i doma. Pořiďte si aromalampu a zásobu čajových svíček. Pár kapek vonné esence pak nakapejte do vody, raději teplé, a pak už jen příjemně relaxujte.
Nejjednodušším krokem pro začátečníka je hledat vůně, které podporují konkrétní změnu nálady.
Třeba vůně lemon grass likviduje stres, máta a eukalyptus povzbuzují mysl, zlepšují koncentraci a zvyšují hladinu energie, citrusy vás příjemně osvěží a podporují bdělost, zatímco taková levandule uklidňuje, zmírňuje stres a pomáhá ke klidnému spánku.
Záleží tedy jen na vás, jaký si vyberete.