Co jsem to jenom… Kam jsem tu věc položil/a? Mám s sebou klíče, peněženku, doklady? Poznáváte se v tom?
Zapomínat je celkem normální, zvlášť když toho máte na starosti moc. Někdy ale může jít o signál obávaného onemocnění. Jak ale rozeznat „obyčejnou“ zapomnětlivost od začínající Alzheimerovy nemoci?
Dlouho se skrývá
Alzheimerova nemoc začíná pozvolna. Prvních příznaků si nemusíme být ani vědomi, protože se může skrytě rozvíjet i 10–15 let!
Postupně tak dochází k poruše vnímání, uvažování a paměti. Finální fází je demence a to už je na účinnou léčbu zpravidla pozdě.
Varovné signály
Mezi první příznaky, kterým obvykle nevěnujeme pozornost, jsou právě poruchy paměti. Nedokážeme si například vybavit jména lidí, které jsme znali, nebo kam jsme položili věc, kterou používáme, apod. Mezi další projevy může patřit i zapomínání jednoduchých slov.
V rozvinuté fázi nastává dezorientace, postižený se začne ztrácet třeba i na místech, která důvěrně znal, může dojít k poruchám chování, neodůvodněným změnám nálad až rozpadu osobnosti.
Raději zbytečně než pozdě
Jak ale poznat, zda jde opravdu o nemoc, nebo jen o obyčejnou přepracovanost či roztržitost? Ať už se problém s pamětí týká vás osobně, nebo někoho v rodině, nestyďte se obrátit na praktické lékaře nebo na některé lékárníky.
Ti vám nabídnou jednoduché speciální testy paměti a myšlení. Předtím ale můžete někoho z rodiny otestovat i sami doma. Požádejte dotyčného, aby namaloval kruh a do něj dokreslil čas pomocí malé a velké hodinové ručičky – například 11 hodin a 10 minut.
Nebo ho požádejte, aby zpaměti odečítal číslo 7 od stovky v pěti krocích po sobě. Tedy 100 – 7 = 93, 93 – 7 = 86, 86 – 7 = 79, 79 – 7 = 72, 72 – 7 = 65. Zdravý člověk zvládne oba testy bez problémů. Pokud ne, bude nutné objednat ho k lékaři.