Nohy nás nosí celý život, proto je potřeba se o ně dobře starat. Pedikúra, masáže, koupele i krémy jsou fajn, ale na všechno samy o sobě nestačí.
Otoky nohou mohou vzniknout kdykoli. Samy o sobě nejsou nemocí, ale signálem, kterému bychom měli věnovat pozornost.
Pozor na boty
V zimě mohou nohy otékat z více příčin. Způsobit otoky mohou třeba i příliš těsné boty, zejména kozačky, které utlačují cévy i lymfatický systém a krev ani lymfa tak nemohou volně proudit, což způsobuje nepříjemné pocity, bolest a může dojít k otokům.
Takových bot je lepší se zbavit, nebo alespoň co nejčastěji uvolnit šněrování či zip, nebo se častěji přezouvat.
Když se objeví metličky
Často jsou otoky příznakem chronického žilního onemocnění, kdy se v důsledku oslabené žilní stěny hromadí krev v nohou. Časem dochází k roztažení celé cévy a vznikají varixy, tedy křečové žíly.
Ty se v počátečním stadiu projevují tzv. metličkami, modrofialovými žilkami pod kůží. Při žilním onemocnění vám uleví kompresní punčochy, které může předepsat lékař. Dle rozsahu onemocnění může předepsat i léky, které podporují pevnost žilní stěny.
I tepny mají své dny
V některých případech ale může jít i o onemocnění tepen, které rozvádějí okysličenou krev po těle.
V důsledku jejich oslabení, nebo zúžení zanesené cévní stěny se zmenší průtok okysličené krve a v krajním případě může dojít i k jejímu prasknutí a vnitřnímu krvácení.
V případě zúžené tepny bývají nohy studené, bolestivé při chůzi i v klidu a mohou mít až nafialovělou barvu. Při onemocnění tepen jsou kompresní punčochy naopak nevhodné a léčba patří výhradně do rukou lékaře.
Dobré rady
• Při křečových žilách uleví střídavé sprchování nohou studenou a teplou vodou.
• Metličky jsou důvodem navštívit lékaře a podchytit nemoc včas.