Příznaky infarktu jsou stejné jak u žen, tak u mužů. Přesto je riziko infarktu častější u mužů, kteří jej dostávají v průměru v 65 letech. U žen až kolem 71. roku. Proč je tomu tak?
Plíživé příznaky u žen
Infarktům v zimním období nahrávají mrazivé teploty, stres a zhoršená životospráva. Každoročně putuje s infarktem do našich nemocnic kolem 14 000 pacientů. U mladších žen je díky hormonální aktivitě infarkt vzácný.
Po menopauze však hladina hormonů klesá a ženy od infarktu neochrání. Hlavní příznaky infarktu mají ženy i muži stejné, u žen však začíná plíživě. Často pociťují bolest na hrudi, pocit dechové tísně, slabosti nebo žaludeční nevolnosti.
Tyto příznaky na rozdíl od typické palčivé bolesti na hrudi často zaměňují s jinou příčinou. Proto se u žen infarkt diagnostikuje později a hůře. Kromě příznaků se u žen liší i následky.
Často u nich dochází k většímu postižení malých cév, které lze léčebně těžko ovlivnit. Proto je prognóza infarktu i přes adekvátní léčbu často horší než u mužů.
Rozhodují minuty
Pokud ucítíte příznaky jako silnou bolest na hrudi či dušnost, nečekejte déle než deset minut a zavolejte záchranku. Pokud člověk do nemocnice dojede do hodiny, má 96% šanci, že infarkt přežije.