Jde totiž doslova o zázrak. Zvláště v zimě dokáže vysušenou pokožku dobře promastit a zregenerovat. Cenné látky v másle navíc zpomalují stárnutí kůže, neboť podporují tvorbu kolagenu a elastinu.
Označení máslo je v tomto případě tak trochu zavádějící. Nejde totiž přímo o máslo, i když v oblasti tropické Afriky, kde jej domorodci získávají z ořechů rostoucích na stromech, jej používají i k přípravě pokrmů. U nás to ale není zvykem. V regálech obchodů jej najdete spíše pod označením Shea nebo Karité.
Máslo bez příměsí
Přírodní, neupravené máslo má bílou až tmavě zlatavou barvu. Můžeme vás ale uklidnit – tmavší odstín neznamená, že by se do něj přimíchávaly nějaké chemikálie.
Jde o čistě přírodní produkt, který obsahuje esenciální mastné kyseliny, jako jsou omega-3 a omega-6, a také pryskyřici, na niž se váže kyselina skořicová a fytosteroly. Obsahuje také mnoho vitaminů.
Jak prospívá pleti?
K tomu, abyste měla pleť hebkou a jemnou, pomáhají hlavně vitaminy A a E, na něž je máslo bohaté.
Vitamin A reguluje růst kožních buněk, vitamin E zase z kůže odstraňuje volné radikály vznikající působením chemických látek a různých typů záření, například slunečního. Takže působí na pleti jako antioxidant.
Výživa pro vlasy
Když smícháte svůj oblíbený kondicionér s bambuckým máslem, máte hned super porci výživy pro vlasy. Pro větší objem ho stačí vetřít přímo k vlasovým konečkům. Pak vám může posloužit i jako vlasový vosk.
Pro ruce a nehty
Bambucké máslo můžete také použít k ošetření nehtové kůžičky i samotných nehtů. Stačí jen malý oříšek, který si v ruce rozetřete. Budete mít krásně hebké ruce, zbavíte se záděr a získáte pevnější nehty, odolné vůči třepení. Obdobně si máslo můžete vetřít i na ztvrdlé paty anebo do nehtové kůžičky.
Zrozeno k vmasírování
Při pravidelné masáži strií, které se vám například objevily na těhotenském bříšku, a celulitidy eliminujete viditelnost jizviček a pokožce se vrátí elasticita. Výsledky budou ještě větší, když před vmasírováváním másla do kůže použijete peeling.
Proti lupénce
Účinné látky v másle umí léčit některá kožní onemocnění, jako jsou ekzémy či lupénka. Jsou také dobrým sluhou při spáleninách kůže a pomáhají i tehdy, když vás svědí pokožka, přestože ji jinak máte zdravou.
Jak se mazat?
Základní rada pro aplikaci zní: Bambucké máslo používáme nejlépe na vlhkou pleť či tělo, třeba po koupeli. Platí také pravidlo, že čím máte mastnější pleť, tím menší množství na ni dáváte.