Trpíte alergií? Nevíte, jak se jí zbavit? Pylová i potravinová alergie spolu souvisí. Poradíme vám, jak si ulevit a prozradíme tipy, jak zlepšit vaši imunitu. Alergie je jedním z nejčastějších onemocnění současnosti.
Trpí jimi třetina všech lidí, ale spekuluje se, že lidí s nějakým typem alergie tvoří dokonce téměř polovinu obyvatel! A to se u spousty dalších zatím ještě neprojevila. Alergie se přitom mohou objevit v jakémkoli věku.
Příznaků alergie je celá řada, liší se podle typu alergenu, který je vyvolal.
K projevům obecně patří plný nos, časté smrkání, vodnatá rýma, zvýšené slzení, průjem, kopřivka, oteklá oční víčka, svědění kůže či očí, ucpaný nos, bolest břicha, kýchání, ekzém, otoky, obtížné dýchání, oteklé rty i jazyk.
Pokud se u vás některý z těchto problémů objevuje, je možné, že nějakou alergií trpíte.
Příčinou alergií je narušený imunitní systém, který přehnaně reaguje na jinak neškodné látky. Zatímco jedinec bez alergie s nimi žije bez potíží, u citlivého organismu vyvolávají slabší či silnější alergické reakce.
5 tipů, jak si ulevit:
Správné jídlo je základ
Alergie je přehnaná reakce imunitního systému. Při pylové alergii pálí a svědí oči, může se hůř dýchat. Projevem zkřížené alergie je škrábání v krku, otékání rtů, vyrážka.
Ve vzduchu poletuje velké množství alergenů, které bohužel vytvářejí nežádoucí spojení s řadou potravin. Tzv. zkřížené alergie pak vznikají na základě podobnosti alergenů.
Například pylová alergie na břízu se často kříží s alergií na vlašské ořechy, jablka nebo mrkev.
Špína půl zdraví
Některé typy alergií vznikají i proto, že imunitní systém nemá proti čemu bojovat. Často se vznik alergie – zvláště u dětí – spojuje s příliš „chemicky“ čistým prostředím, ve kterém vyrůstáme a žijeme.
Mladý imunitní systém, který se teprve tvoří, se nesetkává s běžnou špínou. Určitě nepřestávejte uklízet, ale všeho s mírou. Nemusíte neustále otírat všechny předměty, nábytek a další vybavení bytu dezinfekčními prostředky.
V chladu je lépe
Venku je zima? Pořádně se oblékněte a hurá ven! Chůze prospívá tělu a navíc čerstvý vzduch pomůže nejenom rozptýlit starosti a špatné myšlenky, ale udělá vaše já odolnějším proti nájezdům bakterií a virů. Určitě stojí za to vyzkoušet také saunu nebo čím dál populárnější kryoterapii.
Jezte podle sezóny
Kdo má vlastní zahrádku, má napůl vyhráno. Kdo takový luxus nemá, může podpořit místního farmáře. Čím méně umělé chemie do sebe dostaneme, tím lépe pro celé naše tělo včetně imunitního systému.
Máte starosti?
Svěřte se Jakmile budete sami, nikdo vám nebude moct pomoci. Proberte trable s těmi, kterým můžete věřit, uvidíte, že najednou nebudou tak horké, jak se vám zprvu, když jste na ně byli sami, zdály.
A ve výsledku nebudete v zajetí stresu a obav, čímž dále znásobíte svoji imunitu.