Vánoce jsou časem, který trávíme se svými nejbližšími. Po celém roce si vydechneme a užíváme si jeden druhého.
Trávíme čas u televizních pohádek a bohatě prostřeného stolu, co se ale vydat ven a objevit některá z nádherných přírodních zákoutí naší země? Přinášíme pár tipů.
Naučné stezky
V zimním období, kdy ještě nenapadlo tolik sněhu, aby se dalo jezdit na běžkách, vyzkoušejte výlet po naučné stezce.
V Orlických horách, ve skalnatém úseku Divoké Orlice, naleznete třeba stezku zvanou Zemská brána, která je dlouhá tři kilometry a má celkem 22 zastavení.
Během krátké procházky se dozvíte něco o zdejší přírodě a minulosti Orlických hor spjaté s působením člověka. Jedno ze zastavení je věnováno i 15 metrů vysoké Ledříčkově skále, v níž je malá jeskyně.
Podle pověsti zde žil loupežník Ledříček, kterému se přezdívá český Jánošík. A další tip – krásné Beskydy nabízejí naučnou stezku Radegast, která má devět zastavení pojednávajících o přírodě i historii tohoto místa.
Je dlouhá asi čtyři kilometry a vede ze sedla Pustevny až ke kapli sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti.
Jeskyně
Úchvatné chvíle zažijete při výletech do útrob jeskyň. Ta v Kyjovském údolí se jmenuje Jeskyně víl, leží u Krásné Lípy a zahrnuje pískovcový skalní převis s rozhlehlými podzemními prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba.
Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy, objevují se tu ledové záclony a mnohé další působivé ledové útvary. Známé jsou i Punkevní jeskyně v Moravském krasu s bohatou krápníkovou výzdobou.
Až tu budete, vyzkoušejte projížďku na lodičkách po podzemní říčce Punkvě, která vede z propasti Macocha až přímo ke vchodu do jeskyní. Projížďky se konají denně kromě pondělí, zavřeno je pouze v případě, že se příliš zvedne hladina vody. Návštěvu si ale rezervujte dopředu, o prohlídky je totiž velký zájem i v zimě.
Filmová místa
Udělejte si výlet do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Třeba do Krkonoš, kde režisérka Marie Poledňáková (†81) natočila komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku s nezapomenutelným Tomášem Holým (†21).
Najdete tu třeba hotel Olympie ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně, který se ve filmu převlékl za chatu Sněhurka, nebo Chatu Dias, kde sloužil Vaškův tatínek.
Ve filmu se objevily i krkonošské svahy, lesy, potoky i Martinova bouda, kde nakonec strávil malý Vašek a jeho rodiče krásné zimní prázdniny.
Také rodinný film Krakonoš a lyžníci se natáčel na zasněžených krkonošských svazích. Ve filmu se ale objeví i Jizerské hory. Zde se točilo třeba ve sklárně, z níž je dnes penzion Sklárna v Jizerce.
Vodopády
Zimní procházka k vodopádům je něco, na co nezapomenete. Okouzlí vás jak ledová krása padajících vod, tak příroda zabalená do bílošedého hábitu s romantickými vyhlídkami po okolí. Vyrazit můžete třeba do Harrachova k Mumlavskému vodopádu.
Je široký dvanáct metrů, a i když bude zamrzlý, stále uslyšíte jeho uklidňující mumlání. Ostatně podle něho dostal jméno. Pokud jste blíž Nízkému Jeseníku, můžete navštívit Rešovské vodopády na říčce Huntavě.
Podél řeky a kamenných stupňů vedou dřevěné mosty, schody a lávky, doplněné vyhlídkovými terasami. Odtud pak můžete obdivovat fantastické ledové útvary.
Zříceniny
Po celé zemi jich najdete spoustu. Jednou z nejhezčích je romantická zřícenina Sirotčího hrádku, která pochází z přelomu 13. a 14. století a která je jedním z nejznámějších míst Pálavských vrchů.
Obzvlášť krásná je při pohledu ze západní strany, kdy jako by vyrůstala z vysokých a štíhlých vápencových skal.
Hrádek je volně přístupný a po výletě si ve zdejším kraji, který voní vínem, můžete dopřát nějakou regionální kulinářskou specialitu. Další nádherná zřícenina se rozprostírá na vysoké skále v překrásné přírodě mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.
Jedná se o hrad Dívčí Kámen, který patří mezi nejrozsáhlejší a nejlépe dochované středověké památky v České republice. Oblast hradu je vyhlášena přírodní rezervací, jež je zároveň součástí CHKO Blanský les.