Jste celý den na nohou? Pociťujete často únavu, bolest nebo křeče v lýtkách? Svým nohám můžete ulevit několika jednoduchými prostředky.
Netrapte je zbytečně
Lidské nohy jsou vyvinuté pro bosou chůzi i běh v různém terénu. Jenže dnes je skoro všude, všude, kam se vrtneme, povrch tvrdý, pevný a rovný, a to nohám nesvědčí.
Navíc je často mučíme i v nevhodné obuvi – botách s úzkou špičkou, příliš vysokými podpatky, nepevných botách, látkových s tuhou podrážkou…
To vše se pak odrazí nejen v bolesti nohou, ale i zad či hlavy. Bolavé nohy mohu být také odezvou na dlouhé sezení či stání a málo pohybu přes den. Nohy přiměřený pohyb v kvalitní obuvi nebo v létě naboso prostě potřebují. Na to je dobré pamatovat.
Nechte je jít
Zařaďte tedy do svého každodenního programu svižnou procházku, plavání, jógu nebo jízdu na kole. Jen si dejte pozor na přetížení, které by vám mohlo způsobit potíže s klouby, svaly a šlachami. Začněte s málem a zátěž postupně zvyšujte. Nechtěje hned trhat rekordy.
Zkuste mátu
Bolest lýtek bývá také často způsobena onemocněním žilního systému, zejména křečovými žilami. Zkuste si vyrobit mátový líh a každý večer jím lýtka potírat a masírovat.
Budete k tomu potřebovat asi ½ hrnku čerstvých listů máty peprné, které promačkáte prsty, aby se z nich uvolnilo více vonných látek a olejů.
Pak je vložte do čisté uzavíratelné sklenice a zalijte 150 ml vodky nebo jiného kvalitního alkoholu tak, aby byly zcela ponořené. Použít můžete i potravinářský konzumní líh s obsahem 80 % ethanolu.
Skleničku důkladně zavíčkujte, uložte na tmavé místo a nechte 1–2 měsíce pomalu louhovat.
Pak mátový extrakt přeceďte přes plátýnko a skladujte na tmavém místě. Tuto voňavou tinkturu můžete následně použít i jako dezinfekci k ošetření drobných ran.