Trpíte bolestmi zad, krční páteře nebo svalů? Zkuste si tato namožená a bolavá místa otejpovat. Dost možná budete výsledkem překvapena.
Tejpovací pásky vzbuzují rozporuplné reakce. Jedni je vynášejí do nebes a nemohou si jejich léčivé účinky vynachválit, druzí je považují za vymyšlenost a jakýsi módní hit, který ale příliš nefunguje. Pojďme si o tejpech proto povědět něco víc.
Co to vlastně je?
Tejpovací páska je vyrobena z bavlny, za její elastické vlastnosti mohou polyuretanová vlákna. Systém tkaní do mřížky zajišťuje mechanickou pevnost a stálost, vzdušnost, voděodolnost, ale i propustnost vody a vzduchu v tejpech.
Pokud tedy na sobě máte tejp, můžete se sprchovat, věnovat se vodním sportům nebo i navštívit saunu.
Průměrná výdrž tejpu je tři až pět dní. Po uplynutí pěti dnů se musí tejp vyměnit, ale pozor – je důležité nechat 24 hodin na regeneraci a tejp vynechat. V mnoha případech bolesti odezní, pokud ne, je možné zahájit nový cyklus.
Hlavně správně nalepit
Pokud chcete, aby tejpování skutečně pomohlo od bolesti, musí se provést správně. Proto je lepší nechat se otejpovat odborníkem.
Pokud jsou pásky správně lepeny, pomáhají snížit otoky bolestivého místa, podporují správnou činnost svalů a úponů, a především ulevují od bolesti. Jak tedy na to?
Pamatujte hlavně, že tejp je třeba nalepit v celé délce bolavého svalu. Pokud chcete sval uvolňovat, pak tejp nalepte od úponu k začátku a bez napětí. Při každém pohybu, kdy se sval zkracuje, se tejp jakoby zvrásní, což pomáhá nadzvedávat kůži. Díky tomu dochází k lepšímu proudění lymfy a živin včetně kyslíku.
Jakmile se svaly víc okysličují, tak také rychleji regenerují. Pokud je naopak třeba sval stimulovat, nalepte tejp od začátku k úponu a v napětí. Tejp tak částečně pomáhá nahrazovat sval. To oceníte například při zvrtnutém kotníku a natržených svalech.
• Co vše lze tejpovat?
Tejpy brání bolesti při výkonu a pomáhají k ochraně přetížené části těla nebo místům po zranění, proto je nejčastěji využívají sportovci. Ocení je ale úplně každý.
Tejpem lze léčit opravdu velké množství problémů, například bolestivé stavy zad, ramenní klouby, blokády obratlů, syndrom karpálního tunelu, fraktury žeber, vtočené palce u nohou i bolesti hlavy.
• Barva roli nehraje
Tejpy seženete v nejrůznějších barvách, ale účinky se nijak neliší. Všechny mají stejné vlastnosti, ovšem u lidí, jak známo, barvy ovlivňují psychiku, takže záleží jen na vás, jaká barva je vám příjemná a vyvolává ve vás dobrý pocit.