Málokdo se s nimi nesetkal. Bradavice mohou mít mnoho podob. Jedá se o nezhoubné kožní výrůstky, které mohou tlačit, bolet i svědit. Jsou také poměrně nakažlivé a často se rozvíjejí během oslabení imunitního systému.
Ale dá se s nimi zatočit. Bradavice se mohou vyskytovat po jedné nebo také v celé skupině útvarů. Přenáší se jednoduše dotykem.
Dobře se uchytí v místě, kde je kůže porušená například oděrkou, poraněním, ekzémem, případně když je kůže zpocená nebo rozmočená z bazénu.
Místy, kde se člověk může nakazit bradavicemi, jsou tak koupaliště, šatny, koberce a všechny povrchy, na které šlape víc lidí bosou nohou.
Sladká medová pomsta
Bradavice můžete potírat vlaštovičníkem, dokud nezmizí. Nebo můžete vyzkoušet cibulovou šťávu smíchanou s cukrem. Skvělý je také tmavý lesní med, ten umí s bradavicemi zatočit. Stačí potřít postižené místo, přelepit náplastí a opakovat až do jejího odpadnutí. K medu můžete přidat také propolis a umíchat tak léčivou kašičku.
Česnek dokáže zapudit i bradavice
Zázraky umí i tymián červený. Zkuste jej v podobě éterického oleje, zakápněte bradavici třikrát denně a zalepte náplastí.
Výborné jsou také česnekové plátky, které naložíte na několik hodin do octa a poté jednotlivé kousky přiložíte na bradavice, zavážete obvazem a necháte působit přes noc.
Za pár dní se bradavičky „vypálí“ a vyloupnou. Udělají se malé puchýřky, které ale raději sami nepropichujte. Buďte trpěliví a vyčkejte, až se bradavice samy odporoučí do věčných lovišť a nebudou vás už trápit.
Kdy jít k lékaři?
V některých případech si imunitní systém poradí sám a bradavice zmizí samy od sebe. Jinak léčba může být zdlouhavá, protože se toto onemocnění rádo vrací.
Lékař může bradavičku odstranit skalpelem, dalším způsobem léčby je kryoterapie, při které se bradavice zmrazí tekutým dusíkem.
Laser umí vše
K dalším možnostem patří odstranění za pomoci laseru, větší výrůstky se odstraňují chirurgicky při lokální anestezii.