I když už minulo období „mokrých plavek“, akutní záněty močového měchýře jsou stále velmi časté. Vlastně jde o celoroční záležitost.
Časté nucení na močení, bolestivost, pálení, nepříjemné pocity, to vše v našem těle způsobuje bakterie E.coli. Pokud už k infekci dojde, je dobré vědět, jak se zachovat.
Vyplavte bakterie
Při zánětu močového měchýře je třeba vyloučit alkohol, kávu a silné čaje, je ale nezbytné přesto pít hodně tekutin, především vody. Klidně vypijte 2–3 litry za den, tím vlastně močový měchýř propláchnete a bakterie se budou postupně vyplavovat z těla pryč.
Alespoň zpočátku si dopřejte klidový režim, zabalte se do deky a odpočívejte. Být v teple je základ. Zkuste také méně solit a nepoužívat dráždivá koření.
Pomůže, když vyloučíte jídla s vysokým obsahem škrobu a rafinovaného cukru, kyselá jídla, chemicky ošetřené, konzervované, dochucované či barvené potraviny, polotovary a instantní jídla.
Léčbu můžete podpořit doplňky stravy, jež obsahují výtažky z brusinek. Ty v sobě mají látky, které na sliznicích močových cest omezují uchycování bakterií způsobujících infekci.
Neberte ho na lehkou váhu
Obvykle se jedná o infekce nekomplikované, léčba trvá nejčastěji 3–5 dní. I když ale máte průběh mírnější, rozhodně léčbu dotáhněte do konce.
Jinak hrozí, že se nepříjemný zánět bude záhy opakovat. Pokud se přidají zvýšené teploty a další obtíže, navštivte lékaře, který vám předepíše antibiotika.
Prevence je lepší
Kdo zánět močových cest už někdy zažil, jistě si nepřeje jeho opakování. Tomu se dá zabránit prevencí. Kromě úpravy jídelníčku, pomůže i nošení vhodného prádla.
To by mělo být bavlněné a prodyšné, zapomeňte na krajkové prádlo. Také se teple oblečte, samotné prochladnutí sice zánět nezpůsobí, ale usnadní bakteriím cestu.
Dobré rady
• Po ukončení léčby antibiotiky užívejte doplňky stravy na úpravu střevního mikrobiomu.
• Jako léčba dobře funguje pití přírodního brusinkového džusu.