Právě na podzim lákají vrcholky českých hor k výšlapům. Příroda je krásně barevná, a tudíž láká k objevování. Který vrcholek nakonec pro svůj výlet zvolíte?
Sněžka
V Krkonoších se nachází nejvyšší hora naší země Sněžka, která měří 1603 m. Způsobů, jak se dostat nahoru, je vícero. Faktem je, že absolvovat celou cestu pěšky je fyzicky poměrně náročné.
Nahoru ale můžete vyjet lanovkou, která je kabinová a přesun na vrchol trvá z Pece pod Sněžkou asi čtrnáct minut.
A pokud se budete chtít projít, zpátky můžete zvolit altnernativní cestu – půjdete z vrcholu pěšky do mezizastávky Růžová hora a zbytek dojedete opět lanovkou.
Ale pozor, i když lanovka jezdí celoročně, v listopadu (i v dubnu) je v provozu pouze o víkendech a provoz ovlivňuje také síla větru.
Ještěd
Pokud jste ještě nebyli na Ještědu (1012 m), určitě to během letošního podzimu napravte. Jako výchozí bod výletu zvolte Liberec, nad kterým se hora vypíná. K samotnému vrcholku je možné se dostat několika způsoby.
Pro ty fyzicky zdatnější je nejzajímavější pěší výstup, dá se sem ale vyjet i autem. Pokud si budete chtít užít turistiku, tak pěší trasa, jež začíná v Liberci – Horním Hanychově, je dlouhá asi 4,5 km a má převýšení 450 m.
Užijete si ale během ní krásná přírodní zákoutí a výhledy a nadýcháte se čerstvého vzduchu. Pokud budete mít hlad či žízeň, využijte občerstvení vedle infocentra. Lanovka je zde až do odvolání mimo provoz z důvodu rekonstrukce.
Blaník
Jestliže se rozhodnete pro výlet na legendární horu (638 m), tak zvolte začátek v Louňovicích pod Blaníkem. Z nich totiž vede nejenom nejkratší, ale zároveň také ta nejzajímavější trasa. Přibližně v polovině narazíte na takzvanou Veřejovou skálu.
Podle legendy právě v jejích útrobách spí slavné vojsko blanických rytířů. Tato skála je také považována za magický vchod do nitra hory.
Až budete nahoře, určitě si vystoupejte ještě 112 schodů na vyhlídkovou plošinu místní rozhledny, odkud je vidět až na Šumavu. Kalorie doplníte v místním bistru.
Říp
Velmi zajímavý je i výstup na horu Říp (461 m). Zaparkujte v obci Rovná a odtud stoupejte po modré a červené turistické značce po asfaltové cestě lemované lipovou alejí.
Na jejím konci najdete pojízdný stánek s občerstvením a první odpočinek s výhledem si užijete na Mělnické vyhlídce, kde je lavička.
Postupně se ale poměrně rychle dostanete nahoru až k cíli mnoha turistů, kterým je románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Pokud dostanete hlad či žízeň, můžete se občerstvit na chatě Říp s trefným nápisem „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“. Cesta je dlouhá asi 4 km a zabere tak zhruba 2 hodiny chůze.
Praděd
Nejjednodušší cesta na Praděd (1491 m) začíná na Hvězdě, což je horské sedlo nad lázněmi Karlova Studánka.
Právě odtud jezdí kyvadlové autobusy na Ovčárnu, k horskému hotelu s restaurací přímo pod Petrovými kameny, což je místo, kde se podle pověstí slétaly všechny čarodějnice z Jeseníků.
Z Ovčárny to je na vrchol Pradědu jen 3,5 km po asfaltové silnici, a to se snesitelným převýšením 200 metrů. Na samotném vrcholku vás pak čeká 146 metrů vysoký televizní vysílač.
Výtah vás vyveze na vyhlídkovou terasu ve výšce 71 metrů, ze které je vidět i Lysá hora, Radhošť, a dokonce i Sněžka. Něco dobrého do žaludku si můžete dát v restauraci Vysílač Praděd.
Plechý
Jestli se rozhodnete, že se chcete podívat na nejvyšší vrchol Šumavy Plechý (1378 m), určitě si na to vyhraďte celý den, protože se nejedná o nic snadného. Vozem se dostanete nejblíž na 7 km od vrcholu.
Na druhou stranu horské turistiky si tu užijete hodně, zocelíte tělo a také pročistíte hlavu.
Pomoci si můžete lanovkou, i tak ale na Plechý ještě víc než hodinu pošlapete pěšky. Pokud to zvládnete, užijete si pohled na Plešné jezero, které je nejširším ledovcovým jezerem české Šumavy a vypadá krásně kdykoli během roku.
Pamatujte na svačinu, jedinou možností občerstvení je sezonní občerstvení Říjiště.