Zvýšené vypadávání vlasů bychom neměli podceňovat. Může to totiž být i známkou vážnějšího onemocnění.
Kdy zpozornět
Pro muže je padání vlasů běžný jev spojený se stářím, pro ženy ale velmi stresující záležitost. Větší množství vyčesaných kadeří nás vyděsí a řešíme, jak to rychle zastavit.
Někdy pomohou speciální šampony a vlasové kúry, když se ale ani po třech měsících stav nezlepší, měla by následovat návštěva lékaře. Padající vlasy totiž mohou signalizovat i vážnější poruchu zdraví.
Příčin může být více
Padání vlasů může být spojeno s hormonálními změnami, například v klimakteriu, nebo pokud prožíváte dlouhodobý stres. V takovém případě se neděste. Důvody ale mohou být i vážnější.
Časté bývá zejména u onemocnění štítné žlázy, diabetu, metabolické poruchy či anorexie. Může mít souvislost také s autoimunitními chorobami, jako je například porucha tvorby pigmentu – vitiligo.
Sama ovšem takovou příčinu nepoznáte, proto když vyloučíte jiné možnosti, raději vyhledejte dermatologa nebo vlasovou kliniku.
Co vás čeká u lékaře?
Při prvním vyšetření se vás lékař podrobně vyptá, jak se o vlasy staráte, čím a jak často je myjete, zda používáte tepelnou úpravu (fén, kulma, žehlička), zda si je barvíte atd., a pomocí digitální dermatoskopie zjistí současný stav vašich vlasů i vlasové pokožky.
Dalším krokem v léčbě bývá obvykle provedení krevních odběrů, které mohou odhalit případné choroby, sníženou hladinu železa, minerálů a jiné důvody.
Když je příčina odhalena, zahájí potřebnou léčbu pomocí speciálních vlasových produktů anebo doplňků stravy pro vás přímo na míru.
Tu můžete sami podpořit zařazením stravy bohaté na aminokyseliny, selen, niacin, vitamin B6, kyselinu pantothenovou, biotin a další.