Začátek podzimu je naprosto ideální dobou pro výlet do Adršpachu. Najdete tu krásné skalní útvary a nádhernou přírodu. Které skály jsou ty nejkrásnější a co vše vlastně v Adršpachu najdete?
Období letních dovolených nám skončilo a nyní je ideální doba poznávat krásy naší země. Nedaleko Trutnova v severovýchodních Čechách se nachází největší skalní město u nás – Adršpach. Od roku 1991 je součástí CHKO Broumovsko.
Tvoří ho tisíce skalních věží, kouzelná příroda a výhledy, ze kterých se vám až zatají dech. Stáří skal se odhaduje až na 89 milionů let. Kdysi se dokonce měly nacházet na samotném dně pravěkého moře.
Bylo nepřístupné
Skalní město bylo dlouhou dobu nepřístupnou divočinou. Díky tomu ale posloužilo jako útočiště pro místní, kteří se ve skalách ukrývali v době válek. Až začátkem 18. století se sem vypravili první turisté a objevovali jeho krásy.
Zamiloval si ho třeba i německý básník Johann Wolfgang Goethe. Ostatně nezapomněli tu na něj, má tu pamáku ve formě busty, která se nachází u Velkého vodopádu.
Zajímavá historie
Vůbec první horolezci do Adršpachu přijeli ze Saska. Skupina podnikla prvovýstup v roce 1932 na věž pojmenovanou Král. Ještě daleko dřív zde vznikla další zajímavost, kterou je Gotická brána.
V roce 1839 ji nechal postavit Ludvík Karel Nádherný spolu se sítí turistických chodníků, mostů, lávek a schodišť.
Na místě, kde se branka nachází, byl původní vstup do skal. Nejzajímavším skalním útvarem je bezesporu Homole cukru. Ta je zvláštní tím, že stojí na své špici. Vrchní část je široká 13 metrů, spodní pak pouze 3 metry.
Ze strachu, aby se skála nezřítila, přidávají turisté k jejímu úpatí maličké klacíky. Za všechny ty roky návštěv je jich tu už opravdu hodně. Během procházky okruhem určitě zpozorníte v okamžiku, kdy spatříte tzv. Myší díru, která je úzká pouze 50 cm. Zkuste jí projít, je to adrenalin.
Tajné heslo funguje
Atraktivní je také místní Velký vodopád. Pokud u něj zakřičíte tajné heslo „Krakonoši, dej nám vodu“, stavidlo se otevře. V zimě se pak mění na impozantní ledopád. Užít si můžete ale i příjemnou plavbu pramicí, samozřejmě jen do doby, dokud jezero nezamrzne.
Vstup do areálu stojí 160 Kč za dospělého a nejlepší je vstupenky koupit přes internet díky různým slevám. Senioři nad 65 let, děti do 6 let a studenti platí 110 Kč. Pokud se rozhodnete vzít si s sebou psího kamaráda, pak vás to bude stát ještě 50 Kč.
Poznejte i místní zámek
Přestože se jezdí do Adršpachu hlavně kvůli skalám, určitě stojí za to si prohlédnout i zámek. Velkým tahákem je možnost zahrát si místní únikovou hru, která vás vtáhne do pohádky Třetí princ.
To bezesporu ocení hlavně vaše vnoučata, která tak smysluplně zabavíte. Zámek jako takový prošel rekonstrukcí. Jedno patro je věnováno horolezeckému muzeu, další pak historické expozici.
Pokud si budete chtít odpočinout, můžete si pochutnat na něčem dobrém v zámecké kavárně. Během roku jsou na zámku také připravovány různé kulturní akce a výstavy. Rozhodně se tu tak nudit nebudete, a ještě se leccos zajímavého dozvíte.