Hláška z filmu Slavnosti sněženek „Se šípkovou! Se zelím!“ je na podzim aktuální. Jak šípky, tak zelí posilují imunity. Tentokrát si dáme to zelí…
Pozitivní účinky zelí na zdraví jsou známé odedávna. Kysané zelí vozil na své výpravy už Kryštof Kolumbus, díky němu byli námořníci chráněni před kurdějemi. A soudek s kysaným zelím byl dříve snad v každé chalupě.
Nenápadná superpotravina
Zelí má v české kuchyni pevné místo a stále se těší velké oblibě. A to je dobře, protože má vysoký obsah vitaminů, minerálů, oxidantů, pozitivně působí na celý náš organismus a má jen málo kalorií.
Dá se konzumovat syrové ve formě různých salátů, vařené, jako příloha či součást různých pokrmů nebo fermentovat. Neocenitelné je hlavně v zimě, kdy je čerstvého ovoce a zeleniny málo. Klidně si ho můžete dát misku zelí denně.
Skvělé pro tělo i mysl
Kromě posílení imunity vám pomůže se spoustou zdravotních obtíží. Například podporuje trávení a nastolí harmonii ve vašem střevním mikrobiomu. Pomůže vám, když trpíte vysokým krevním tlakem nebo srdečním onemocněním.
Ale to zdaleka ještě není všechno. Pobolívají vás klouby nebo chcete trochu zhubnout? Dejte si zelí! To vám také pročistí krev, posílí zuby, účinkuje blahodárně na kůži a oči.
A nejen na tělo působí příznivě, jeho pravidelná konzumace vám dokonce dodá i trochu toho optimismu. Ale ano! Ovlivňuje naši náladu a pomůže lépe snášet stres.
Recept
Připravte si kysané zelí doma. Hlávku zbavte košťálu a nakrouhejte do keramického soudku. Přidejte asi 20 g soli, kmín a upěchujte.
Slijte, zelí ale musí být ponořené. Soudek uzavřete tak, aby mohl při kvašení unikat plyn, a nechte kvasit při 12–15 °C 4–6 týdnů.
Dobré rady
• Zelné hlávky skladujte v lednici nebo na chladném, tmavém a suchém místě.
• Sterilované zelí prochází tepelnou úpravou, proto má prospěšných látek méně.