S přibývajícími roky se riziko vzniku křečových žil zvyšuje. Nejčastěji se objevují na stehnech a lýtkách, a tak nás ženy právě v těchto partiích trápí nejvíc. Naštěstí existují moderní možnosti, jak se jich můžete rychle zbavit.
Křečové žíly se objevují ve chvíli, kdy je systém dolních končetin narušen, srdeční chlopně neudrží jednosměrné proudění krve a ve spojovacích žilách dochází k jejímu hromadění. V povrchových žilách se navíc opakují záněty, které naruší odolnost žilní stěny.
První příznaky nevidíte
Ještě před objevením typických zkroucených vystouplých žil modré barvy se dostaví příznaky, které avizují, že v nohách dochází k nepříjemným změnám.
Můžete cítit bolest a pulzování, pocit těžkých a unavených nohou, svalové křeče, otoky, svědění i brnění po dlouhém a nehybném sezení.
Prevence chce pohyb
Věnujte se každý den fyzické aktivitě, při které dochází k rozproudění krevního oběhu. Snižte tělesnou hmotnost, omezte sůl a jezte hodně vlákniny.
Pravidelně relaxujte s nohama nahoře, omezte vysoké podpatky, noste kompresní punčochy a snažte se vyhnout dlouhému stání.
Nejmodernější léčba
Pokud máte pocit, že se situace zhoršuje, s návštěvou lékaře neotálejte. Možností odstranění křečových žil je víc. U většiny z nich je třeba vyhnout se fyzické zátěži a nosit kompresní punčochy po dobu několika týdnů.
1. Sklerotizace: Lékař napichuje žilky speciálním roztokem, který je chemicky zničí. Žíla se po několika týdnech v těle vstřebá. Zákrok bývá rychlý, málo bolestivý a cenově dostupný.
2. Laserová ablace: Působením tepla laseru se povrchní žíla uzavře. Žíla se během několika týdnů změní ve vazivový proužek. Po ošetření laserem je potřeba nosit kompresní punčochy 3–6 týdnů.
3. Clariverin: Patří mezi nejmodernější miniinvazivní postupy. Tato metoda žílu zevnitř mechanicky naruší a pomocí sklerotizační látky stáhne. Zákrok je rychlý, bezbolestný, bez modřin.
4. Venaseal: Při této metodě dochází k uzavírání žil pomocí speciálního lepidla. Metoda je vhodná pro všechny typy obtíží s křečovými žilami. Je bezbolestná, není tedy potřeba anestezie.
5. Flebektomie: Provádí se v anestezii. Metoda spočívá v jednorázovém odstranění křečové žíly, a to včetně jejích větví. Díky této metodě odstranění téměř nedochází k návratnosti křečových žil.
6. Radiofrekvence: Žíla je uzavřena zavedením tenké radiofrekvenční sondy, která vyzařuje přesně danou tepelnou energii. Dojde ke smrštění a uzavření žíly a jejímu následnému vstřebání.
7. Klasická operace: Většinou se provádí v celkové nebo částečné anestezii. Po ošetření je potřeba nosit kompresní punčochy po dobu několika týdnů v závislosti na náročnosti zákroku.
Jde o nejefektivnější způsob nápravy žilní nedostatečnosti, i když recidivám po operacích křečových žil se nedá nikdy úplně vyhnout.