V Číně ho používají od nepaměti. Jasmín pomáhá s fyzickými i psychickými problémy, ale své nezastupitelné místo má také v kosmetice.
Některé druhy jasmínu můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Původem pochází z Číny a je považován za symbol lásky a radosti. Navíc má i mnoho zdraví prospěšných účinků.
Jak bylinku vypěstovat?
Jako pokojovku si můžete vypěstovat pravý čínský jasmín, arabský jasmín vhodný na přípravu čaje nebo jasmín obyčejný. Rostlina se pěstuje v klasickém květináči nebo v závěsném koši. Potřebuje však světlo alespoň šest hodin denně.
Nesmí na ni ale svítit přímé slunce. Také musí mít stále vlhkou půdu.
Jasmín zasaďte do mírně kyselé a dobře odvodněné půdy s dobrým organickým obsahem. Na pěstování se tak hodí standardní směsi na bázi rašeliny nebo kokosu, do nichž přidáte drenážní materiál. Jasmín přesazujte každé tři roky.
Čeho se vyvarovat?
Jednou začas musíte jasmín prořezat Popínavý jasmín se množí řízky, nejlépe v době přesazování rostlin. A co když jasmín nechce kvést?
V tom případě použijte jinou půdu nebo rostlinu umístěte do jiného pokoje. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi osmnácti a dvaceti čtyřmi stupni.
Co vyléčí?
Voňavý jasmín mírní deprese, působí proti infekcím, ulevuje od kašle a jiných dýchacích obtíží a také má skvělé účinky na pokožku. Jasmín rovněž hojí jizvy, zmírňuje křeče v břiše a skvěle funguje i proti bolestem.
Bylinný olej
Z jasmínu si určitě připravte olej, který můžete využít k masáži celého těla nebo na ekzémy. Připravte si sedm jasmínových květů a slunečnicový olej. Květy nasypejte do nádoby a zalijte olejem. Macerujte přibližně jeden měsíc. Olej vám vydrží v lednici zhruba jeden rok.
Jasmínový parfém
Nemusíte si kupovat drahé parfémy, abyste krásně voněla. Dvě polévkové lžíce sušených jasmínových květů přidejte do 2 dcl vroucí vody. Promíchejte, vodu stáhněte z ohně a nechte odvar louhovat do úplného vychladnutí.
Vždy je ale lepší připravit si vodu čerstvou, neboť vydrží pouhé tři až čtyři dny.