Mozek sám o sobě je složitý aparát a neurologové přiznávají, že o jeho aktivitě ještě mnohé netuší. Dobrá zpráva ale je, že pečovat o něj není vůbec žádná věda.
Mozek je sval jako každý jiný. Pokud si chcete jeho kondici zachovat co nejdéle, trénujte. Stačí vám na to pár minut denně, a navíc je to celkem zábavné.
Bože, ta moje hlava…
Zapomínáte jména, bez nákupního seznamu nedáte ani ránu a neustále se vracíte domů kvůli zapnuté žehličce? Věřte, že v tom nejste sama. V době informačního přetlaku se tohle stává i mladším ročníkům.
Informace se na nás valí ze všech stran a uspořádat všechny přesně tam, kde mají být, je náročné.
Biflování nefunguje
Určitě si pamatujete ze školy nepříjemné biflování, kdy jste se musela naučit něco, co vás vůbec nebavilo. Ale když se náhodou objevil ve škole učitel s nadhledem a vtipem, najednou šlo všechno lépe.
Zrovna tak jako jednoduché vtipné poučky, díky nimž se vše najednou pamatuje mnohem lépe. Výrazně lépe si totiž pamatujeme humorné, zajímavé nebo absurdní situace. A přesně tak by se mělo k trénování paměti přistupovat.
Nepamatujete si jména?
Vidíte venku starého známého, chcete na něj zavolat, a najednou máte okno? Znáte ho řadu let, a nevybaví se vám jméno? Zkuste na jeho jméno navázat nějaké další. Spojit si jeho jméno s nějakou situací, říkankou nebo rýmem. Utkví vám pak v paměti mnohem lépe.
Křížovky i příběhy jsou mocný trenér
Pro lidi v pokročilejším věku je velmi vhodným nástrojem trénování paměti luštění křížovek. Jsou sice skvělé, ale po určité době zjistíte, že se informace opakují a že v rámci trénování paměti už vám křížovky nic nového nenabídnou.
Vyzkoušejte trénování v podobě nákupního seznamu. Sepište si seznam a hledejte mezi jednotlivými slovy příběh. Díky němu si můžete zapamatovat celý seznam.
Představte si, že jdete s košíkem plným mrkve na pole sebrat brambory. Po cestě potkáte Mařenku, jak pláče nad rozlitým mlékem. Podáte jí papírové kapesníčky a jdete dál, sebrat na pole brambory…
Je to jen jeden z tisíce příběhů, které si můžete poskládat ze svého nákupu. Perfektním pomocníkem při trénování je učení nového jazyka a čtení. Sledování televize je pohodlnější, ale s pamětí toho moc nenadělá.
Číslo a symboly
Zapamatovat si narozeniny členů rodiny, významná výročí apod.? Pomoci vám s tím mohou symboly. Napište si na papír čísla od 1 do 100 a ke každému přiřaďte symbol. Nejdřív podle toho, co vám jaké číslo připomíná, nebo mu dejte jakýkoli jiný význam.
Poté už pracujte s jednotlivými čísly a skládejte je do celků. Můžou vám dávat dohromady smysluplnou větu, ale také úplný nesmysl. Zaměřte se při trénování mozku na to, co vám dělá největší potíže.
Opakujte si nahlas, udělejte z toho zábavu, a hlavně trénujte aspoň několik minut denně.