Nejrůznější informace o volných radikálech se na nás valí ze všech stran. Co volné radikály jsou a jak proti nim účinně bojovat?
Volné radikály jsou agresivní molekuly, které vznikají jako vedlejší produkt látkové výměny, když se působením kyslíku rozdělí molekuly, které obsahovaly slabá spojení atomů. Jejich elektrony se pak snaží vázat na ostatní.
Vzniklé radikály bývají velmi nestabilní a agresivní a mohou poškozovat buňky v našem organismu.
Tělo má naštěstí svůj vlastní obranný mechanismus proti tvorbě a šíření volných radikálů a tím jsou antioxidanty. Antioxidanty dokážou volné radikály neutralizovat a předejít škodám.
Některé z nich si naše tělo dokáže samo vyrobit, ovšem jiné – ty hlavní, jako je vitamin C a E, beta-karoten a selen – je nutné dodávat jídlem.
Pestrý talíř
Nejlepší cestou, jak si zajistit dostatečný přísun antioxidantů, je vyvážená strava, která obsahuje dostatek ovoce a zeleniny. Zejména vhodné jsou maliny, borůvky, ostružiny, rybíz, kiwi, hroznové víno, třešně nebo jahody.
Ze zeleniny pak rajčata, červené papriky, kysané zelí a listová zelenina. V jídelníčku by vám neměly chybět ani luštěniny, ořechy a různá semínka.
Mocné bylinky
Antioxidační účinky mají také některé bylinky, které používáte při přípravě nejrůznějších pokrmů. Je to například šalvěj, rozmarýn, tymián, oregano, kurkuma, zázvor.
Zelená je dobrá
Velice příznivý vliv na náš organismus má konzumace takzvaných zelených potravin. Zelené potraviny obsahují téměř všechny živiny nutné ke správné funkci lidského těla. Jedním z nejkoncentrovanějších zdrojů beta-karotenu, významného antioxidantu, je spirulina.
Dalším zázrakem je sladkovodní řasa chlorella, která výrazně posiluje imunitu, působí proti srdečním chorobám a rakovině. Velký vliv má také na odbourávání stresu a únavy. Mladý zelený ječmen má účinky velmi podobné.
Díky vysokému obsahu železa dokáže také velmi účinně bojovat proti chudokrevnosti. Tyto potraviny můžete užívat ve formě tablet nebo sušeného prášku, který rozmícháte ve vodě či džusu.