Bradavice se objevují bez varování a rychle. Jde o nezhoubný kožní útvar způsobený virem ze skupiny lidských papilomavirů HPV, ale zbavit se jich není až tak snadné.
Zima láká k návštěvě sauny či krytého bazénu. Kromě příjemného zážitku ale hrozí, že si domů odnesete i bradavice, jimiž se nakazíte přes narušenou nebo oslabenou kůži, což může být i ta rozmočená.
Zmiňovaný vir může v organismu žít i roky, než mu oslabená imunita dovolí se prosadit, aby způsobil růst bradavic. Takže bradavice je informací o tom, že vaše obranyschopnost je oslabena. Jak se bradavic zbavit?
Můžete si je u kožního lékaře nechat vypálit nebo zkusit některou z prověřených „babských rad“.
Vlaštovičník větší
Šťáva, která vytéká po rozlomení stonku vlaštovičníku, je asi nejznámější přírodní prostředek – stačí jí bradavici potírat často a tak dlouho, dokud nezmizí. To jde samozřejmě jen v době, kdy je venku teplo, na zimní měsíce je dobré se připravit předem.
Nať vlaštovičníku dejte do sádla, lehce převařte ve vodní lázni a nechejte přes noc stát. Pak rozehřejte, sceďte a nalijte do skleničky. Uchovávejte v ledničce!
Pomoc najdete i v kuchyni
Na první pohled obyčejná cibule se hodí nejen na vaření nebo při nachlazení. Využít se dá i v boji s tímto kožním onemocněním. Cibuli rozřízněte, uprostřed udělejte důlek a nasypejte do něj trochu cukru.
Cibule pustí šťávu a tou bradavici potírejte, dokud nezmizí. Použít ale můžete i tmavý lesní med. Jeho kapku dejte na bradavici, zakryjte gázou a nechte působit přes noc. Opakujte do jejího odpadnutí.