Díky dobrému zažívání můžete vypadat o pár let mladší a cítit se mnohem lépe. Možná to nezní romanticky, ale tajemství zdraví a krásy se překvapivě ukrývá i v našich střevech.
Trápí vás ekzémy, zašedlá pokožka, alergie, únava a ztráta energie, nedostatek chuti do života, nebo dokonce deprese? Všechny tyto problémy mohou mít jednoho nečekaného původce – poruchy trávení.
Když se mluví o potížích se zažíváním, většina lidí má na mysli nadýmání, zácpu, nebo naopak průjmy. Špatně fungující střeva však mají na náš organismus mnohem větší dopad a projevují se i tam, kde souvislost mezi zdravotním stavem a zažíváním není na první pohled tak patrná.
Ještě než se vypravíte k lékaři, aby vám udělal krevní testy, protože se v poslední době cítíte unavení nebo vás trápí alergie, zkuste jako krok číslo jedna upravit trávení.
Jak funguje naše zažívání?
Dá se říct, že dobře fungující zažívací trakt má pro náš organismus nepostradatelný význam a do velké míry na něm závisí naše fyzické i duševní zdraví. Jak vlastně pracuje?
U dospělého člověka měří trávicí soustava neuvěřitelných osm metrů. Cílem trávení je získání živin z potravy. Po rozložení na malé části se jednotlivé složky potravy vstřebají do krve, která je rozváží do buněk a k orgánům.
Dalším úkolem je vyloučit z těla zbytky nestrávených nebo nestravitelných složek.
Proč je důležitá kyselina?
Přijatá potrava se v žaludku rozkládá na menší části, a tím se zvyšuje její využitelnost pro tělo. Například bílkoviny se rozkládají na svoje stavební kameny aminokyseliny, složité cukry zase na glukózu. Štěpí se i tuky.
Aby tento proces probíhal bez problémů, potřebujeme dostatek žaludeční kyseliny, kterou produkuje sliznice žaludku. Jde o velmi silnou kyselinu chlorovodíkovou, která by dokázala vypálit díru do koberce. Jak to, že nepoškozuje žaludeční sliznici?
Je to díky tomu, že sliznice je vystlaná vrstvou hlenu, ve kterém se kyselina neutralizuje. Tato ochrana ale přestává fungovat, pokud je žaludeční sliznice napadena choroboplodnými zárodky. Pak kyselina začne pronikat k žaludeční sliznici a poškozovat ji.
Přestaňte si ubližovat
Je vám těžko od žaludku, máte pocit plnosti, trpíte nadýmáním, cítíte se unavení? To jsou typické projevy špatného zažívání. Jak tomuto nepříjemnému stavu můžete předcházet? Vyhněte se velkým dávkám kávy, alkoholu a samozřejmě nekuřte.
Trávicí soustavu poškozuje i strava chudá na živiny, rychlé občerstvení. Organismus takové jídlo často ani nepotřebuje.