Jsou to nedozrálé plody velkých fazolí, které se jedí celé i s obalem. Je to rychlé jídlo, které lze výborně kombinovat. Zelené fazolky jsou vítaným zdrojem vitaminů a minerálních látek.
Jejich kalorická hodnota je nízká, obsahují však dostatečné množství vlákniny, vitaminy K, A, C a hlavně mangan.
Rozpohybují naše tělo
Díky malé kalorické hodnotě a vysokému procentu minerálů a buničitých částí jsou velmi vhodné při redukční dietě a pro lidi s líným střevem. Jsou tedy výbornou prevencí proti otylosti.
Ve fazolkách obsažený vitamin K pomáhá k hojení malých ranek, prospívá kloubům a kostem, protože se díky němu dobře vstřebává vápník.
Vitamin C je v dostatečném množství, a tak v kombinaci s jinými druhy zeleniny je vyváženou potravou i při virózách a oslabenému organismu.
Regulují cukr v krvi
Fazolky mají i příznivý účinek při vodnatelnosti (srdeční, ledvinové, i v těhotenství) a diabetu. Fazolky se při těchto problémech připravují jako čaj z čerstvých fazolek. Ten má totiž účinek (i když jen slabě) jako inzulín.
Pomocí manganu se dobře vstřebávají další vitaminy. Pokud je zkombinujete s celozrnnými obilninami, získáte hodnotný pokrm, který nahradí maso. Fazolky zpracujte vždy co nejdříve po utržení či zakoupení, protože nevydrží příliš dlouho.
Pokud je chcete mít krásně zelené, před úpravou fazolky spařte osolenou vodou a poté prudce zchlaďte vodou ledovou. Tím si udrží pěknou barvu při dalším zpracování. Fazolky můžete nakládat i na kyselo, jsou výborné, ovšem nepoužíváme ocet, ale citronovou šťávu.
Fazole jsou také dobrým pomocníkem při tvorbě červených krvinek a napomáhají snižovat krevní tlak. .