Kůže svědí a pálí a vůbec nic nezabírá? Nejspíš jste ještě nevyzkoušeli ty správné léčivky. Čím léčily kopřivku naše babičky? Máme pro vás několik spolehlivých tipů.
Přepadnout nás může naprosto kdykoli. Nejčastěji ji způsobuje nadměrná konzumace kyselého ovoce, například jahod, nebo většího množství rajčat. Někdy ji zapříčiní pyl nebo také určité léky.
V některých případech se jedná i o projev alergie na nějaké potraviny, a to po konzumaci i v minimálním množství. Často však vyrážka po několika hodinách zmizí. Ale co když se tak nestane? Navíc ji čas od času může provázet zvýšená teplota.
Očistný čaj
Základem léčby každého kožního onemocnění je očista střev a dalších vnitřích orgánů. Proto doporučujeme připravit si bylinnou detoxikační směs a odvar konzumovat alespoň jednou denně po dobu čtrnácti dnů. Který čaj je ten nejlepší?
Připravte si 20 g listů břízy bělokoré a kopřivy dvoudomé, 30 g natě macešky trojbarevné a tužebníku jilmového. Všechny léčivky nasekejte najemno a jednu čajovou lžičku směsi přelijte 200 ml vroucí vody. Dvacet minut louhujte a pak sceďte. Čaj pijte vždy před jídlem.
Vřesová tinktura
Skvěle pomůže taktéž bylinný macerát. Vyrobte si jeden z vřesu, přesněji z jeho pupenů. Zhruba dvě hrsti nasekejte nebo nadrťte a vhoďte do uzavíratelné sklenice. Zalijte je kvalitním čtyřicetiprocentním alkoholem, zamíchejte a sklenici uzavřete.
Položte ji na stinné a teplé místo a nechce tři týdny macerovat. Jednou za dva nebo tři dny sklenici protřepejte. Po uplynutí doby tinkturu sceďte. V případě potřeby si pět kapek tinktury nakapejte do sklenice s vodou nebo čajem.
Léčivá řepíková koupel
Alespoň jednou za týden si udělejte ozdravnou koupel, která dokáže zklidnit podrážděnou kůži. Řepík lékařský má totiž hojivé účinky. Dvě velké hrsti sušené nebo tři hrsti čerstvé natě dejte na patnáct minut vařit do dvou litrů vroucí vody.
Následně odvar z plotýnky odstavte a nechte dále patnáct minut louhovat. Nakonec sceďte a odvar vlijte do horké koupele. Pobuďte si v ní alespoň patnáct až dvacet minut.
Obklad z přesličky rolní nebo ostružiníku
Pokud máte kůži v jednom ohni, vyzkoušejte obklad. Ten zklidní pokožku do pár minut. Zhruba 30 g přesličky nasekejte nahrubo a vhoďte ji do půl litru studené vody. Nechte dvě hodiny odležet a pak patnáct minut povařte a deset minut louhujte.
Po scezení vyčkejte, dokud odvar nevychladne. Namočte si do něj plátýnko nebo jiný kus látky a přiložte si ho na postižené místo nebo si vyrážku odvarem jemně omývejte. Opakujte v případě potřeby zhruba dvakrát až třikrát denně.
Obklad si můžete připravit taktéž z ostružiníku křovitého. V tomto případě použijte 50 g byliny a vařte ji pouhé tři minuty. Na vyrážky se rovněž hodí vymačkaná šťáva z celeru smíchaná s trochou vinného octa a špetkou soli.
Rakytníková mastička
Rakytník hojí nejen vyrážky, ale také popáleniny nebo zapařeniny. Plody rakytníku omyjte a osušte. V dalším kroku je nadrťte v mixéru nebo hmoždíři. Naplňte jimi sklenici do tří čtvrtin a zalijte je rostlinným, nejlépe slunečnicovým olejem.
Sklenici nechte stát na teplém a stinném místě po dobu čtyř týdnů. Olej přeceďte přes jemné plátno. Skladujte ho v lednici anebo ve sklepě. Pokud vás bude vyrážka svědit a pálit, jemně si kůži olejem potřete. Opakujte klidně několikrát denně po dobu jednoho týdne.