Přesto, že některé choroby prostě ovlivnit nemůžete, zdraví máte z velké části v rukou vy sami. A abyste se dožili vysokého věku, musíte pro to něco udělat.
1. Jezte do polosyta
Pokud se nepřejídáte se, ale ani nikdy nehladovíte, snížením denního energetického příjmu o 30 % zvýšíte pravděpodobnost, že budete žít déle. Podmínkou je vyvážené složení stravy s dostatečným přísunem bílkovin, tuků a sacharidů, potřebných vitaminů a minerálních látek.
Ovšem musíte zohlednit i váš zdravotní stav! O 1/3 nižší příjem potravy přispívá k prevenci onemocnění rakovinou, cukrovkou, srdečními i mozkovými chorobami.
2. O jídle přemýšlejte
Musíme přemýšlet o tom, co znamená jíst méně. Výrazně nižší příjem potravy je škodlivý, protože hrozí nedostatek energie a nedostatek důležitých látek.
Důležité je, aby strava byla pestrá a vyvážená, abychom se díky ní vyhnuli vysoké hladině cholesterolu v krvi nebo kolísající hladině krevního cukru, které jsou rizikovými faktory pro vznik nemocí srdce a cév. Dostatek ovoce a zeleniny může snížit i riziko onemocnění rakovinou.
3. Inspirace Asií
Stravou lze život i zkrátit, nebo přinejmenším snížit jeho kvalitu. K tomu „pomáhá“ i nadměrná konzumace sladkostí, slazených nápojů a rafinovaného cukru obecně.Riziko srdečně–cévních chorob zvyšuje konzumace živočišných tuků, s výjimkou rybího.
Málo ovoce a zeleniny v jídelníčku a naopak častá konzumace připálených potravin, přepálených tuků nebo nekvalitních uzenin zvyšují riziko nádorových onemocnění. Mezi národy známé dlouhověkostí patří Japonci.
Pevné zdraví se u nich přičítá (kromě t časté konzumace ryb) tomu, že jsou zvyklí jíst menší porce. Japonci také zároveň jedí tak, aby byli syti jen z 80 %.
4. Jezte lépe
Pijte zelený čaj, zařaďte do svého jídelníčku více ryb, sóju, ale také červené víno a mléko.
Pravidelná konzumace mléka je výbornou prevencí proti onemocnění srdečními chorobami a snižuje riziko mozkové mrtvice. Vypít čtvrt litru mléka denně, nebo sníst odpovídající množství jogurtu či tvarohu, znamená snížit riziko srdečních a mozkových onemocnění o více než 1/5 1/5. Nezbytný je dostatek ovoce a zeleniny, a to i mražených.
5. Přestaňte se stresovat
Dlouhověkost tkví také v psychické pohodě. Při stresu dochází v organismu ke snížení funkce trávení a sexuálních pudů. Do krve se vyplavují různé rychle spalitelné látky, například cholesterol. Dochází ke snížení imunity.
To vše proto, abychom organismu rychle pomohli ke krátkodobému výkonu. Toto je nutné pro přežití, ale pokud se takový režim natáhne na neurčitou dobu, ničí zdraví.
6. Žijte v kruhu rodiny
Pokud jste sami, uvažujte o tom, že v zájmu delšího života byste měli buď založit rodinu, nebo žít alespoň v páru. Potvrdilo se, že manželé žijí déle než lidé rozvedení či svobodní. Stejně tak déle než bezdětní lidé žijí rodiče.
Prarodiče, kteří žijí pohromadě se svými rodinami nebo v jejich blízkosti, mají delší život než lidé v domovech důchodců. Geneticky jsme prostě nastavení tak, abychom žili v páru a s rostoucím věkem se víc vázali na děti.
Proto by i domovy důchodců měly stát v bezprostřední blízkosti mateřských školek, aby se staří lidé mohli s dětmi setkávat.
7. Vzdělání a pohyb
Další faktor, který má podle vědců podíl na dlouhý život, je vzdělání. V Japonsku neexistuje negramotnost. Staří Japonci se velmi podrobně zajímají o své zdraví.
Nenechávají nic náhodě a shánějí informace.Nejdelší průměrnou délkou života se údajně pyšní obyvatelé čtyř regionů na světě: jde o oblast Barbagia na Sardinii, Okinawa v Japonsku, komunita v Loma Linda v Kalifornii a oblast Nicoya v Kostarice.
Všichni lidé žijící v těchto oblastech mají jedno společné: každý den jsou velmi fyzicky aktivní.Ať už pasou ovce, starají se o domácí zvířata, anebo pracují na poli.