Oko se stejně jako celé naše tělo od narození vyvíjí. Když se dostane do vrcholné fáze, začíná stárnout, což se projeví postupným zhoršováním zraku.
Příliš krátké ruce
První projevy přirozeného stárnutí oka se objevují mezi 40. a 50. rokem věku, kdy čočka začíná ztrácet pružnost a schopnost ostrého vidění na různé vzdálenosti. Oko věkem přirozeně ztrácí schopnost zaostřovat na blízko.
Říká se tomu vetchozrakost a poznáme ji podle pocitu, že bychom potřebovali delší ruce. Brýlím na blízko se pravděpodobně mezi padesátkou a šedesátkou vyhne jen málokdo.
Jen lidé, kteří nosí brýle na dálku, paradoxně díky své oční vadě často brýle na blízko nepotřebují až do pozdního věku.
Zakalená lupa
Šedý zákal vzniká postupným selháváním metabolismu oční čočky. Stárnoucí oko se tak brání před škodlivým účinkem modrého (krátkovlnného) světla, čehož následkem je i zhoršení vidění.
V některých zemích je šedý zákal nejčastější příčinou slepoty, u nás se naštěstí jedná o jednoduše řešitelné onemocnění. Řešení spočívá ve výměně zakalené čočky za umělou. Tento zákrok trvá přibližně 15 minut a provádí se ambulantně. Když dojde k výměně čočky, šedý zákal se na ní již znovu vytvořit nemůže.
Pokud přesto časem dojde znovu ke zhoršení zraku, na vině může být zakalení čočkového pouzdra. Dochází k tomu ale málokdy a zákal je možné vyčistit jednoduchým laserovým zákrokem.
Šedý zákal může mít jedno plus – pokud se objeví uprostřed čočkového jádra, působí trochu jako lupa. Lidé s tímto typem zákalu tak vidí na krátkou vzdálenost dobře i bez brýlí.
Stále ale platí, že zejména na delší vzdálenost se kvalita vidění zhoršuje a operaci proto není vhodné odkládat.
Oko bez slz trpí
Slzy jsou nutné k udržování optimální vlhkosti povrchu oka tak, aby po něm víčko hladce klouzalo.
Složení slz se ale s věkem mění, k stáru už nemají optimální složení, neplní tak dobře svou funkci a často přicházejí poruchy slzného filmu, tedy takzvaný syndrom suchého oka.
Kromě vyššího věku, ho může způsobit i příliš časté sledování obrazovky nebo monitoru, kdy kvůli upřenému pohledu zapomínáme mrkat. Nejčastějšími příznaky jsou pocit písku v očích, řezání a bodání.
Ulevit si můžete pravidelným krátkodobým pohledem do dálky nebo zavřením očí podle pravidla 20:20:2 – to znamená jednou za 20 minut se zadívat na 20 sekund do dálky a každý den nechat oči 2 hodiny odpočinout, ideálně při pobytu venku přirozeným pohledem do prostoru.
Pomoci mohou i takzvané umělé slzy v podobě očních kapek.
Vyzkoušejte svůj zrak
Nepodceňujte návštěvy očního lékaře, jen tak můžete zabránit nevratnému poškození zraku, jako je například zelený zákal nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Mezi návštěvami lékaře si můžete sami doma provést samovyšetření.
Nejjednodušším způsobem je zakrytí jednoho oka dlaní a vyzkoušení vidění každého oka na dálku i na blízko (na plakátu, respektive na článku v časopisu).
Dobré rady
– Aby byla sítnice chráněna proti modrému světlu i po operaci šedého zákalu, můžete si vybrat nitrooční čočku se žlutým filtrem.
– Borůvky a hroznové víno obsahují antokyaniny, které zlepšují vidění za šera a v noci.