Chřipku si lidé často pletou s obyčejnou rýmou nebo nachlazením. Přitom se pozná snadno, charakteristické jsou vysoké horečky, bolest kloubů a dráždivý kašel.
Tímto virovým onemocněním jsou nejčastěji ohroženi senioři nad 65 let, těhotné ženy, chronicky nemocní (diabetici, kardiaci apod.) a malé děti. A rozhodně se nejedná o banální onemocnění, jak si mnozí myslí.
V České republice na následky chřipky a jejích komplikací zemře každý rok až 1500 lidí. To je dvakrát víc, než jich zemře při dopravních nehodách. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je právě teď.
Ideální je načasovat očkování do konce listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky ještě před příchodem chřipkové epidemie.
1 Ušetříte peníze
U zdravých jedinců zabrání očkování proti chřipce až v 78 procentech propuknutí onemocnění.
„Finanční ztráta rodiny postižené nekomplikovanou chřipkou může být více než deset tisíc korun, které padnou na léky, vitaminy, cestovní náklady k lékaři či do lékárny, a především jde o ušlý zisk,“ vypočítává prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar.
2 Vyhnete se komplikacím
Chřipka může proběhnout jako lehké onemocnění, ale může dojít ke komplikacím. Jejich závažnost se potom pohybuje od relativně neškodných až po život ohrožující dramatické stavy.
Komplikace chřipky, které způsobuje přímo chřipkový virus, ať už svou vyšší agresivitou, nebo oslabením organizmu, se označují jako akutní zánět hrtanu, chřipkový zápal plic, zánět svalů, zánět srdce či postižení nervového systému.
3 U seniorů sniží riziko úmrtí
Pokud se nechá proti chřipce očkovat člověk starší 65 let, sníží si tak riziko úmrtí až o 80 procent. Většina seniorů totiž trpí vážnými nemocemi, jako jsou cukrovka či choroby srdce a cév.
Člověk pak ve většině případů neumírá přímo na chřipku, ta ho ale natolik oslabí a zkomplikuje jeho dlouhodobé onemocnění, které získá převahu.
4 Ochrana před pneumokokem
Pro starší lidi je důležitá také ochrana proti pneumokokům. Jde o bakterii, která běžně sídlí ve sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Pokud dojde k oslabení imunity (při nachlazení a hlavně při chřipce), mohou pneumokoky způsobit závažnou infekci:
zápal plic, meningitidu, zánět dutin či středního ucha. Každý čtvrtý senior nad 65 let, který se nakazí, na následky onemocnění umírá.