Přes den je teplo, ráno a večer chladněji. Právě teď nastává čas, kdy nás nespíš rýma nebo kašel neminou. Jak se proti nim bránit zcela přírodní cestou? Máme pro vás pár tipů
Září a říjen jsou měsíce, co se týče počasí, velmi nevyzpytatelné. A právě proto přibývá nemocných lidí. Rýma, kašel, zvýšená teplota nebo bolest v krku. To je jen pár příznaků podzimního nachlazení. Rozhodně ale nejde o nic, s čím si neporadíte sami.
Dopřejte si vodní lázeň
Borovice, eukalypt a tymián. To jsou pro tento účel nejvhodnější bylinky. Jak je správně použít? Sušené či čerstvé nasekejte nahrubo a dvě hrsti spařte litrem vroucí vody.
Nechte patnáct až dvacet minut vylouhovat a následně odvar přeceďte a tekutinu vlijte do horké vany. Pobuďte si v ní klidně půl hodiny. Pro-čistí vám dýchací cesty a uvolní hleny. Koupel praktikujte alespoň dvakrát do týdne.
Inhalujte sůl
Uvařte si ve varné konvici dva až tři litry vody a přidejte do ní tři lžíce mořské soli. Pak si přehoďte přes hlavu ručník nebo jiný kus látky a deset minut páru vdechujte. Je to sice nepříjemné, ale velmi účinné. Tuto proceduru můžete opakovat klidně každý den.
Připravte si zázvorový čaj s medem
Zázvor je rostlina skutečně blahodárná. Funguje nejen jako prevence proti nachlazení, ale také rychlý pomocník při nachlazení.
Nastrouhejte si najemno centimetr a půl zázvoru, zalijte ho 200 ml vroucí vody a nechte dvacet minut louhovat. Čaj následně dochuťte medem a šťávou z citronu. Nápoj si připravte každé ráno i večer před spaním.
Cibulový odvar
Jaký je opravdu silný lék proti chřipce a nachlazení? Cibule. Někdo ji miluje, druhý nenávidí, ale všichni bychom měli mít na paměti, že jako odvar je naprosto nenahraditelná. Odpor je občas zapotřebí překonat.
Nastrouhejte si najemno jednu menší a skutečně čerstvou cibuli a zalijte ji horkou vodou. Odvar není zapotřebí scedit, ale pokud vám drobné kousky cibule vadí, samozřejmě vám v tom nikdo nebrání.
Opět dochuťte medem nebo jiným oblíbeným sladidlem, přidejte trochu máty a popíjejte během celého dne. Čím bude čaj teplejší, tím lépe bude chutnat.
Nakládaný česnek
Co budete na výrobu nakládaného česneku potřebovat? Dvě paličky česneku, kvalitní med, hřebíček a uzavíratelné sklenice. Důkladně oloupejte všechny stroužky a rozmačkejte je přes lisovátko.
Přendejte je do uzavíratelné sklenice a přidejte několik hřebíčků. Nakonec zalijte medem tak, aby byl celý obsah ponořený. Sklenici nechte stát při pokojové teplotě alespoň týden.
Pokud začne med bublat, nepanikařte. Med kvasí a to je správně. Po týdnu užívejte jednu lžičku česneku s medem ráno po sní-dani a večer po večeři. V lednici vám směs vydrží několik měsíců.