V průběhu září se vrátily roušky a je potřeba je mít pro ochranu svého zdraví neustále u sebe. Co však dělat, když k tomu nosíte i brýle?
Mýdlo nebo sprej proti zamlžování
Problém se zamlžováním lze eliminovat díky tomu, že nanesete tenkou vrstvu tuhého mýdla do tvaru kříže po obou stranách skel a rozetřete hadříkem z mikrovlákna. Existují rovněž speciální spreje proti zamlžování skel nebo hadříky s protizamlžovacím efektem.
Drátek na nose a přelepení roušky náplastí
Čím lépe vám rouška přiléhá ke kůži, tím méně vzduchu proudí pod jejím horním okrajem směrem k brýlím a dochází k menšímu zamlžování.
Největší problém nastává v oblasti nosu, proto do látkové ústenky v tomto místě všijte kousek drátku (je možné použít i svorku od toastového chleba), který vytvarujete podle reliéfu vašeho obličeje.
Rouška by měla být střižena tak, aby dosahovala až těsně pod oči. V místě pod očima je možné také roušku přelepit náplastí, abyste přechod důkladně utěsnili. Teprve pak nasaďte brýle.
Kontaktní čočky
Díky kontaktním čočkám se zamlžených skel sice zbavíte, v době koronavirové epidemie ovšem pozor na důkladnou hygienu.
Virus se může přenášet i skrze oči, takže je více než kdy jindy zapotřebí dodržovat důkladná opatření při manipulaci s čočkami, zejména si důsledně mýt ruce při jejich vyjímání a nandávání.
Laserové odstranění dioptrií
Laserová operace očí dokáže pacienty zbavit dioptrií a potažmo i nepříjemností se zamlženými skly a riziky spojenými s nošením kontaktních čoček. Zákrok probíhá ambulantně a trvá pouze v řádu minut.
„V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý
návrat k běžným činnostem,“ říká doc. Šárka Skorkovská, CSc., primářka kliniky NeoVize Brno a uklidňuje, že není potřeba se bát.
Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brýle nebo kontaktní čočky a nasazení roušky tudíž neprovází nepříjemné oslepení v závoji mlhy.