29. září se ve více než 100 zemích slaví Světový den srdce. Skupinou, která se musí o své srdce starat více, jsou mimo jiné i lidé s cukrovkou.
Lidé s diabetem mají s infarktem zkušenost třikrát častěji než ostatní, u mrtvice dokonce až čtyřikrát.
Neberte diabetes na lehkou váhu
Riziko infarktu nebo mrtvice zvyšuje kromě nadváhy, vysokého krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi právě cukrovka. A ta patří v České republice k nejrozšířenějším nemocem – už nyní s touto diagnózou žije více než milion lidí.
U těchto lidí je nejen vyšší riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin, ale i poškození zraku (diabetická retinopatie), ledvin (diabetická nefropatie) nebo nervů (diabetická neuropatie).
Proto by rozhodně neměli svoji nemoc podceňovat, zodpovědně se léčit a dodržovat řadu zásad zdravého životního stylu.
Nová léčba pomáhá i hubnout
Právě lidé s cukrovkou trpí velmi často nadváhou a také vysokým krevním tlakem. Fyzickou aktivitou a redukční dietou lze vývoj onemocnění příznivě zvrátit, ale samo o sobě to nestačí.
Nejdůležitější je dodržovat léčbu, kterou vám předepíše lékař na základě typu diabetu a konkrétních výsledků vyšetření. Diabetologové obvykle nejprve sahají k léčbě pomocí tablet.
V případě, že tato léčba přestane stačit, mohou ji doplnit zmíněnými léky GLP-1 agonisty, léky v injekční formě, které si pacient sám aplikuje jednou denně, nebo dokonce jen jednou týdně.
Tyto léky, na rozdíl od řady jiných, upravujících hladinu cukru v krvi, toho „umí“ ještě víc. Příjemným „bonusem“ je, že pomáhají také snižovat hmotnost a předcházet onemocnění srdce a cév.
Dobré rady
Diabetici mají vyšší náchylnost k infekčním nemocem, proto je vhodné každoroční očkování proti chřipce nebo pneumokokům.
Při cukrovce je nutné udržovat svou hmotnost v normě nebo nejvýše v mírné nadváze.