Děsí vás větší množství vyčesaných kadeří a přemýšlíte, jak to rychle zastavit? Hlavním bodem na vašem seznamu by měla být návštěva lékaře.
Vypadávání vlasů bývá časté zejména u onemocnění štítné žlázy, při onemocnění diabetem a mnohdy jde ruku v ruce také s poruchou příjmu potravy – anorexií nebo metabolickou poruchou.
„Alopecie ale může mít souvislost také s klimakteriem a autoimunitními chorobami, jako je například vitiligo,“ říká MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., z Kliniky preventivní dermatologie. V takovém případě se neděste, na vině jsou hormonální změny.
Stejně tak pokud prožíváte dlouhodobý stres, můžete jeho důsledky pozorovat na hřebenu.
Návštěva lékaře
Nevíte, na co se připravit? Základem prvního vyšetření bývá pečlivý rozhovor lékaře s pacientem, kontrola současného stavu vlasů, frekvence jejich mytí a následné péče, typ používaných přípravků, tepelné zátěže, barvení a další.
Současně bude lékaře také zajímat váš subjektivní pocit z vlasové pokožky – svědění, pálení, přítomnost lupů či stroupků.
Následné kroky
Dalším postupem v léčbě bývá obvykle provedení krevních odběrů, které by mohly odhalit přítomné endokrinní choroby, sníženou hladinu železa, minerálů a další problémy. Je-li tímto vyšetřením příčina odhalena, je zahájena adekvátní terapie.
Co můžete udělat sama
Na podporu zdravé pokožky hlavy a vlasů je dobré zaměřit se ve stravě především na aminokyseliny, selen, niacin, vitamin B6, kyselinu pantothenovou, biotin, a další.
Ty získáte vyváženým jídelníčkem nebo pomocí výživových doplňků.