Příjemné letní dny i dovolenou vám mohou pokazit některé nepříjemnosti. Jak na ně vyzrát?
Spálená pokožka a zničené vlasy
Sluneční paprsky příjemně hřejí, opalují a podporují tvorbu vitaminu D, dokážou ale také spálit pokožku a ničit vlasy, které jsou vlivem vysokých teplot lámavější a jejich konečky se více třepí. Zároveň dochází k jejich vysušování a ztrátě obranyschopnosti.
Nikdy nezapomeňte před odchodem z domu ošetřit obličej a všechnu odhalenou kůži včetně krku a uší krémem s UV faktorem. Nezapomeňte ani na pokožku hlavy, zejména v místě pěšinky či řidšího porostu může dojít k bolestivým spáleninám.
Před žhnoucím sluncem schovejte hlavu pod klobouk, kšiltovku či šátek ochráníte tak nejen vlasy a pokožku hlavy, ale předejdete tak i úžehu. Vlasy také ochráníte speciálními vlasovými spreji či bezoplachovými kondicionéry s UV filtrem.
Ohrožené oči i okolí
Sluneční paprsky mohou také podráždit oči, které pak slzí a pálí. Přímý pohled do slunce může dokonce způsobit poškození sítnice. Nehledě na to, že při tom oči mhouříme, čímž vydatně napomáháme tvorbě vrásek kolem nich. Hlavní riziko představuje UV záření.
Pořiďte si proto kvalitní sluneční brýle s dostatečným UV filtrem. Pokud si nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do oka dostane ještě ve větší míře.
Kvalitní brýle mají na vnitřní straně postranice uvedený certifikát CE a zároveň stupeň slunečního filtru, který se označuje hodnotou od nuly do čtyř (někdy do 400).
Zápach při pocení
Při letních vedrech a pohybu se člověk dost zapotí. Lidská kůže totiž vytváří přirozenou termoregulaci: když se hýbeme, tělo produkuje energii v podobě tepla a organismus začne vylučovat vodu, aby se ochladil. Může tak dojít i k dehydrataci.
Když se pot dostane do oděvu, nastává problém s nevábným odérem – vlhké prostředí je totiž skvělou půdou pro množení bakterií, kvůli kterým následně vzniká nepříjemný zápach, zejména v podpaží. Základem jsou antiperspiranty, které pocení a nelibou vůni omezují.
V horku také noste funkční prodyšné oblečení z přírodních látek, pořiďte si třeba tričko z merino vlny, která dokáže přirozeně odvádět vlhkost a bakterie, které způsobují zápach, se tak nemají kde zachytit.
A i když bude oděv z merina vlhký, nebude vám v něm zima, takže neprochladnete – vlna totiž při namočení dokáže svou teplotu zvýšit až o 8 °C bez vlivu okolního prostředí.
Bolesti kloubů
Letní měsíce jsou jako stvořené pro turistiku, nordic walking, jízdu na kole a další venkovní pohybové aktivity. Vyšší zátěž pro netrénované tělo však může někdy způsobit problémy s klouby.
Týká se to zvláště lidí ve vyšším věku, kdy ubývá v těle kolagen nebo trpí osteoartrózou. Aby vás klouby při pohybu netrápily, dopřejte jim péči a přibalte si s sebou na cesty doplňky stravy pro jejich regeneraci
Dobré rady
Rozhodně nepodceňujte pitný režim.
Kloubní přípravky by měly obsahovat kolagen, chondroitin sulfát nebo glukosamin sulfát.