Hurá, do Řecka už smíme! Jedna z mála zemí, kde můžeme bez obav strávit letošní dovolenou, nám otevřela hranice.
Přivítají nás malebné ostrůvky poházené v azuru Egejského a Jónského moře, jako by stvořené jen pro lenošení, romantiku a meditaci. Troufnete si rozsoudit, který z nich je nejhezčí?
Korfu
Nejsevernější z řeckých ostrovů není vyprahlý jako řada jiných, jižněji položených, pokrývá ho hustá zelená vegetace. Nejpověstnějším plážovým místem je tu zátoka Agios Georgios, která na západě opisuje téměř dokonalý kruh.
Největší specialita ale leží dál na sever u městečka Sidari, kde je pobřeží tvořeno vyhlazenými jeskyňkami a skalními průplavy. Žena, která proplave zdejší kanál Lásky, získá prý navěky srdce muže, jehož miluje!
Určitě navštivte zámeček Achilleion asi 10 km jižně od hlavního města Kerkyry. Nechala si ho tu na pahorku v roce 1890 postavit rakouská císařovna Sissi a je nádherný. I když si ho dlouho neužila.
Thassos
Ostrov je hornatý a láká k pěším vycházkám, když už vás omrzí lehátko na pláži, ale nejlepší je půjčit si skútr.
Bude se hodit k výletu k jezeru u vsi Maries, k blízkým vodopádům anebo k nejvyšší hoře Ipsarion, na jejíž vrchol se dostanete bezpečně, avšak pěšky.
Cestou vás bude provázet vůně borovic, divokých květin a medu. Krásných ruin na ostrově najdete spoustu. Slušně se dochovaly třeba starověké věže u Thimonie na jihu, které chránily pobřeží před piráty.
Thassos není vyprahlý, pláže jsou tu příjemně zastíněné stromy. Můžete i na výlet lodí s potápěním, rybolovem a návštěvou zátok, kam se jinak než lodí nedostanete.
Zakynthos
I tento ostrov tvoří hory, navíc je ale zván „ostrovem vůní“ díky bohaté vegetaci, v níž vládnou hyacinty. V hlavním městě Chora na východním pobřeží je zajímavou památkou chrám svatého Dionýsa a zbytky staré benátské pevnosti.
Hlavním lákadlem jsou ale zálivy s průzračně modrou vodou, zejména pouze z moře přístupná pláž Navagio se známým vrakem lodi.
Zakynthos je přírodní ráj, kde si můžete sjednat výlet za vzácnými tuleni, potápět se s želvami a na pláži Laganas sledovat líhnutí karet obrovských. Vynechat byste neměli malebné vnitrozemí, ideálně na skútrech.
Lefkada
Přízvisko „ostrov milenců“ dala Lefkadě pláž Milos na severovýchodním břehu ostrova, ohraničená skalními stěnami. Pláží a romantických zátok má ale ostrov desítky.
Na severu u přístavu v Lefkasu vybíhají do moře impozantní zbytky původně gotické pevnosti Santa Maura, kterou v 19. století opravili Britové, aby ji obrátili kvůli explozi prachárny v rozvaliny.
Na mopedu se vyplatí projet nevelké centrální pohoří Stavrotas, pokryté na úpatích borovicemi, a zamířit na protáhlý jižní cíp ostrova ke Cape (mysu) Lefkatas. Stojí tu bílý maják, rozhled je vynikající.
Kdysi tu skočila do mořských hlubin bájná básnířka Sapfó, jak jinak než z nešťastné lásky.
Rhodos
Je velmi rozmanitý a plný barev. Není problém se tu v jednu chvíli procházet lesem, koupat se v čistém potoce a vzápětí jít písečnou savanou.
Navštivte romantické „údolí motýlů“ Petaloudes, vedoucí kolem potoka, kde se shromažďují barevní přástevníci kostivaloví.
Voní tu pryskyřice, která je láká, jinde zase na Rhodosu voní tymián a levandule. Platí, že na severu jsou pláže oblázkové, na jihu jemné písečné. Nad antickými památkami tu vedou hrady johanitského řádu, kterému Rhodos patřil.
Palác velmistra řádu nad hlavním městem Rhodosem na severním cípu byl opraven opravdu krásně. A uličky Starého Města, to je taky paráda, hlavně když zakotvíte ve stínu kavárny!
Santorini
Ostrov se ve starověku jmenoval Théra a dnes je tvořen tím, co zbylo z mohutného výbuchu sopky. Milovníci pláží tu zamíří na východní nebo jižní okraj, kde je pozvolný mořský břeh tvořen různobarevnými písky.
Zvědavci naopak vyrazí na západě do vnitřní laguny, vlastně kráteru sopky, a prohlédnou si dva pomalu rostoucí sopečné miniostrůvky. Romantici zamíří na sever do městečka Oia, tvořeného bílými domečky vytesanými do skály svažující se do moře.
Atmosféra je tu zvláště za soumraku úchvatná. A milovníci historie zamíří na jižní cíp do Akrotiri, kde se postupně odkrývají archeologické vykopávky z doby sopečného výbuchu.